„Měl jsem celkem slušně placenou práci, ale nebylo to, jak já rád říkám, to pravé ořechové, a tak jsem se prostě vrátil ke dřevu, které mi dělalo radost od dětství,“ začíná své vyprávění s humorem jemu vlastním wood designer Michal Čiliak.

Nejprve začal vyrábět masivní designové stoly, lampy a další produkty ze dřeva. „Sháněl jsem české dřeviny, vozil si je na pilu a připravoval dřevěné designovky od kmene po hotový výrobek. Za tipy na vzácné české dřeviny a ty zajímavější kousky vděčím mým kamarádům zabývajícím se profesionálně ořezům a kácení nebezpečných stromů. I třeba díky nim vím, kam vyrazit a vlastníma rukama porazit a zpracovat krásné ovocné dřeviny, kterým vdechnu nový život. A plnicími pery ze své dílny pak udělám radost mnoha lidem. Jako první jsem potěšil svou přítelkyni, když se právě pouštěla do podnikání. Výjimečné pero bylo skvělým doplňkem do začátků,“ přidává romantickou historku, jak udělal radost své dnes už manželce.

Pramen Vratislavické kyselky letos slaví 160 let od jeho objevení. Na trh se vrátila tradiční minerální voda ve skleněných lahvích
Pomeranč, nebo citron? Vratislavická kyselka se vrací do obchodů

Michal se celý život řídí heslem: Dělej cokoliv, hlavně ať Tě to baví a děláš to srdcem! Možná právě plnění tohoto motta jej rychle vystřelilo mezi špičku v oboru ručně dělaných psacích potřeb. Než ale tento charismatický pětatřicátník vyrobil své první pero, ušel dlouhou cestu. Má rád výzvy a nevybírá si ty nejsnazší cesty.

„Než jsem v březnu 2017 vyrobil své první pero, se kterým jsem byl už opravdu spokojen a mohl jsem se pod něj, respektive na něj, podepsat, prošlo mi rukama spoustu nepovedených kusů. K opracování si vybírám ty nejzajímavější části dřevin, které nejvíce „pracují“, a tak hodně kusů prasklo. Postupně jsem musel „vytáhnout pár třísek“ a vychytat řadu nedokonalostí. Zabýval jsem se třeba sušením čerstvě pokáceného dřeva a musel jsem přijít i na to, jak přistoupit k povrchové úpravě dřeviny, aby pero vydrželo běžné zacházení, ale zároveň si zachovalo svůj přírodní vzhled a povrch,“ představuje metodu pokus omyl v praxi.

Stovky hodin práce 

Po stovkách hodin tvrdé práce vyrobil první stovku per, za kterými si 100% stál, a stanul tak na začátku napínavé a velmi vzrušující cesty, během které už stihl prodat celou řadu originálních kousků. Navíc prý hrdých majitelů, kteří se můžou pyšnit ručně vyrobeným originálem, jaký nikdo jiný na celém světe nemá, rychle přibývá. Dokonce už prodal i celou svou limitovanou edici, ve které bylo 15 per, z nichž každé lákalo nového majitele natolik, že za něj byl ochoten zaplatit bez desetikoruny 60 tisíc korun.

Společnost South Bohemia Star ve Veselí nad Lužnicí.
Firma vyrobí miliony obalů ročně. Její specialitou jsou krabice velkých rozměrů

„Z aktuální nové „limitky“ se také prodala už dvě pera, přičemž jedno stojí 79 900 korun,“ přibližuje statistiku svého e-shopu s luxusními pery Michal Čiliak.

„Každé pero z mé dílny je vyrobené z pečlivě vybraného kusu dřeva, který se před časem skrýval v jádru kmene některého z českých stromů, co mám na skladě. A nezklamu ani milovníky exotických dřevin, které jsem osobně vybíral u českých dodavatelů. Podařilo se mi také prodat má pera několika firemním klientům v ČR, ale i v zahraničí. Každého zájemce si velice vážím a jsem šťastný za každého člověka, který byť i slovem uznání ocení výrobek, který nevyběhl někde z robota u výrobní linky, ale stojí za ním hodiny a hodiny dřiny a opravdu dlouhý příběh,“ uzavírá Čiliak s úsměvem příběh per z jeho dílny Michal Čiliak – Wood Design.