Karlovarský kraj Jaké velké investiční akce se letos chystají v jednotlivých odvětvích v Karlovarském kraji? V příštích vydáních Deníku o nich budeme postupně informovat. Dnes jsou tématem ceny vody a tepla v regionu.

Každou z domácností v Karlovarském kraji a rovněž firmy nebo různé instituce zajímá, o kolik hlouběji budou muset v nastávajícím roce sáhnout takříkajíc do kapes kvůli platbám za vodu a teplo. Pro letošek byla oznámení dodavatelů tepla a vody do jisté míry pozitivní. Alespoň někde se zdražovat nebude a ceny zůstanou na úrovni loňského roku.

Cena za vodu, kterou odebírají domácnosti i další subjekty, jež jsou členy Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, zůstala pro letošní rok na stejné úrovni jako vloni. Po několika letech je to poprvé, co se cena neupravuje směrem vzhůru. To samé platí rovněž pro stočné. Cena vodného a stočného tak zůstane na průměrné hodnotě 63,09 bez DPH (72,55 s DPH) za jeden metr krychlový.

Na Chebsku ale voda proti loňsku mírně zdražila. Zatímco vodné zůstalo stejné, 34,50 koruny za metr krychlový, stočné společnost Chevak Cheb zvýšila o 3,50 koruny na 38 korun. Celkově se tak vodné a stočné zdraží z 69 korun na 72,50 koruny bez DPH (83,37 s DPH).

Cena tepla zůstane stejná v Karlových Varech a v Chebu. Na zachování ceny odpovídající roku 2014 se v Chebu domluvila radnice a společnost Terea, v níž má město padesátiprocentní podíl. Cena tak zůstane na 545 korunách za gigajoule bez DPH (626,75 s DPH). O něco více za vytápění si ale připlatí odběratelé v Sokolově a v Ostrově. Od ledna podražilo teplo v Sokolově meziročně o 1,5 procenta na 503 korun bez DPH, což je 578 Kč s DPH pro konečného spotřebitele. Souvisí to se zdražením tepla, které pro Sokolovskou bytovou dodává ČEZ Elektrárna Tisová. O půldruhého procenta stoupla cena za teplo také v Ostrově, a to na 510,50 koruny bez DPH (586 Kč s DPH). O ceně tepla v Karlových Varech se ještě nerozhodlo. „Nájemce teplárny by měl v těchto dnech předložit svůj návrh. Podle dohody s městem by se ale cena tepla měla udržet, nebo i mírně snížit," řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál.