Už k několikátému požáru došlo dnes dopoledne ve zchátralém areálu pivovaru v karlovarských Rybářích, který obývají bezdomovci a narkomané. Jak Deník informoval velitel zásahu Marek Draský, na místě zahořel odpad, kterého jsou v pivovaru tuny. Požár vyvolal v Rybářích velké pozdvižení. Jedna část komunity lidí na okraji společnosti postávala blízko pivovaru kolem zastávky, tedy právě na místě, kde se často srocují a budí pohoršení. "Víte, co to je, když spíte a najednou se nemůžete pořádně nadechnout? Málem jsem se udusil," líčil dramatické okamžiky jeden z mužů, který v pivovaru bydlí. "A my víme, kdo to byl. Od nás to nechytlo. To bylo úmyslné. Kolik nás tam bydlí? Tak asi dvanáct," vyprávěl ochotně muž.

"Když jsme přijeli na místo, zjistili jsme, že došlo k zahoření odpadu. Je tam spousta matrací, skelné vaty a dalších věcí. Zjistili jsme, že hoří stará výtahová šachta nákladního výtahu v přízemí. Je tam opravdu velká vrstva nepořádku. Požár šachty už jsme zlikvidovali. Teď likvidujeme za pomocí vody a pěny odpad, který dosahuje až do výšky jednoho metru," uvedl velitel zásahu hasičů Draský. Na dotaz, zda se v objektu nacházely v době požáru nějaké osoby, odpověděl: "Ve třetím patře jsme našli jednoho bezdomovce, kterého jsme ve spolupráci s policií vykázali ven."

V pivovaru hoří opakovaně. Podle Draského to někdy bývá i dvakrát týdně. Důvodem, jak před časem konstatoval mluvčí hasičů Martin Kasal, není jen velké množství odpadu, který do areálu bezdomovci natahali, ale i třeba fakt, že tam vypalují kabely.

K požáru pivovaru došlo právě v den, kdy vydal Deník reportáž o nelehkém životě na Sokolovské ulici, která je hlavní ulicí v Rybářích. Redakce tam pořídila v pondělí fotografie. Na jedné se objevili i ti, kteří patří právě k místní komunitě lidí na okraji společnosti, ale s rozmazanými obličeji. Byla to ale jiná

skupina než ta, která ochotně k požáru hovořila. Poté, co Deník vyzpovídal u hlavní brány velitele Draského, se ovšem právě tato skupinka lidí začala redaktorku slovně napadat. "To jsi byla ty, která to zapálila, co? Proč tu šmejdíš a fotíš nás? No, jen se nedělej!" křičeli narkomané, kteří se snažili dokonce obestoupit auto Deníku.

Hasiči i místní by si velmi oddychli, kdyby majitel pivovaru, společnost AF Company, začala konečně s plánovanou přestavbou na novou městskou čtvrť. "Alespoň, kdyby se ty objekty zbouraly," poznamenal Draský. Miroslav Příkop, který zpracovává pro společnost AF Company, za níž stojí podnikatel Alisher Kasymov, projektovou dokumentaci, ale pro Deník na podzim loňského roku uvedl, že k demolici budov by mohlo dojít zřejmě až na podzim roku 2022.