Požár skládky, kde jsou uložené nejen železniční pražce, ale i další podobný materiál, vypukl v pátek krátce před jednadvacátou hodinou. Na místo okamžitě vyrazili nejen profesionální hasiči, ale také dobrovolní. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu. "Na místě zasahuje šestnáct jednotek hasičů s třiceti kusy techniky," přiblížil mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Martin Kasal. Ani po více než hodině se hasičům nepodařilo plameny, které šlehají do výšky i několik desítek metrů, zkrotit. "Skládka je plně zasažena. V tuto chvíli se snažíme zajistit, aby se oheň nešířil dále," doplňuje mluvčí profesionálních hasičů.

Jak informovali hasiči, jedná se o velký rozsah. „Požár je viditelný z veliké dálky, stejně tak vysoký sloupec kouře. Informování jsou starostové okolních obcí. Doporučujeme v okolí nevětrat,“ informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Dodal, že na místo jede chemická laboratoř na měření zplodin ve vzduchu.

I když meteorologové pro dnešní noc předpovídali bouřky a nárazový vítr, počasí zásah hasičům zatím nikterak nekomplikuje. Nicméně i tak budou hasiči mít "plné ruce" práce až do ranních hodin.

Po hodinách zásahu se nedařilo dostat požár pod kontrolu

Jak dále hasiči uvedli, krátce po půlnoci, tedy tři a půl hodiny od nahlášení požáru u Tisové na Sokolovsku, zasahuje na místě 54 kusů požární techniky. "Zasahující hasiči požádali o pomoc kolegy z Plzeňského a Ústeckého kraje, na místo je potřeba větší množství velkokapacitních cisteren a výškové techniky. Při hašení je nutné časté střídání hasičů, s ohledem na podmínky na místě dochází k častému přehřátí zasahujících. Požár není v areálu ETI Tisová, ale v sousedství. Hasiči se stále zaměřují na ochranu okolí a zastavení šíření požáru. Ten stále není pod kontrolou," sdělil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Ve tři hodiny v sobotu ráno zásah u Tisové stále pokračuje. "Na místě jsou již posily z okolních krajů, žádali jsme velkoobjemové cisterny. Vyžádaný byl rovněž speciální automobil s velkou zásobou pěnidla. V průběhu hašení se zranilo několik hasičů. S ohledem na množství hořícího materiálu lze předpokládat dlouhotrvající zásah. Zvažuje se v sobotu dopoledne povolat letecké hašení."

Požár skládky u obce Citice na Sokolovsku není jediným větším, se kterým hasiči v pátek večer bojují. V Dolních Hbitech na Příbramsku hoří třídírna odpadu. Na pomoc si hasiči povolali i vrtulník s bambivakem. Na místě zasahuje celkem třináct jednotek. Kvůli vysoké teplotě u zásahu hasiči preventivně povolali zdravotnické záchranáře.

Po celou noc pokračoval zásah u Tisové na Sokolovsku

Stále platí vyhlášený zvláštní stupeň požárního poplachu. V ranních hodinách zasahující hasiči přešli z požární obrany do požárního útoku, kdy už není primární ochrana okolí a zastavení šíření. Požár se již nešíří a hasiči se tak mohou plně věnovat likvidaci samotného požáru. Nasazeno je patnáct útočných vodních proudů, zhruba od půl deváté dopoledne je zahájeno i letecké hašení.

Dva vrtulníky nabírají vodu v jezeře Medard. Od noci je na místě výjezd z chemické laboratoře, prováděl kontrolní měření zplodin hoření v ovzduší. Ani v noci, ani v ranních hodinách nebyly naměřený zvýšené koncentrace. Na místě se prostřídali zasahující hasiči, stále pomáhají i kolegové z Plzeňského a Ústeckého kraje. Požární vodu na místo zásahu dopravují hasiči kromě cisternami také velkokapacitním čerpadlem z odkaliště na vzdálenost 800 metrů. Zásah bude pokračovat stejným způsobem minimálně celý dnešní den. Záchranná služba na místě ošetřila tři zraněné hasiče, všichni jsou v pořádku.