Stovka hasičů bojovala od neděle večer s požárem skladu pneumatik ve Vřesové. Aby oheň zvládli, museli nechat zasaženou skládku vyhořet, a soustředili se na záchranu objektů, kde byla uložená recyklační technologie. Nakonec se jim to podařilo. Hasit ale museli celou noc. Ještě v pondělí ráno bylo na místě asi osmdesát hasičů, kteří likvidovali zbytky plamenů.

Cisterna se převrátila

Akci navíc zkomplikovala havárie jednoho z hasičských vozidel cestou k ohni. U Staré Chodovské se převrátilo na střechu. „Dvaatřicetiletý řidič osobního automobilu při výjezdu z vedlejší silnice ve směru od Chodova na Vřesovou nedal přednost přijíždějícímu hasičskému vozidlu, které jelo po hlavní silnici se zapnutým světelným výstražným znamením a akustickým signálem. Řidič hasičského auta ve snaze vyhnout se střetu strhl řízení do protisměru a s vozidlem dostal smyk. Vyhýbacími manévry pak došlo k převrácení vozu na střechu a ke zranění posádky hasičů,“ popsala nehodu mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.

Čtyři hasiči byli bezprostředně odvezeni do nemocnice, dva byli propuštěni. Jeden ze zraněných hasičů byl vrtulníkem převezen do plzeňské fakultní nemocnice. „Stav přijatého muže je stabilizovaný. Několik dnů tu zůstane na pozorování,“ uvedla mluvčí plzeňské nemocnice Renata Jenšíková. Druhý hasič zůstal hospitalizován v nemocnici v Sokolově, kde leží na chirirgii. „Zlomeninu neutrpěl žádnou. U nás zůstane na pozorování a do konce týdne by měl být propuštěn domů,“ sdělila lékařka sokolovské nemocnice Zuzana Fialová.

„Je nepochybnou skutečností, že řidič zásahové cisterny zachránil posádce osobního automobilu život, protože v případě střetu s rozjetou cisternou by nikdo z cestujících neměl naději na přežití,“ zdůraznil mluvčí karlovarských hasičů František Petr. „Alkohol u obou řidičů byl na místě vyloučen dechovou zkouškou,“ poznamenala Kávová.

Hasiči monitorovali i ovzduší

K požáru bylo postupně povoláno 22 jednotek hasičů z celého kraje s 26 zásahovými vozy. „O události byli také okamžitě informováni starostové okolních obcí a orgány odboru životního prostředí,“ podotkl mluvčí hasičů.

Na místo dorazila také jednotka hasičů z Třemošné, která je určená pro speciální chemické zásahy. „Tito hasiči po celou noc a v průběhu následujícího rána monitorovali stav ovzduší ve směru dýmu. Vzhledem k tomu, že kouř postupoval ve značné výšce především nad neobydlenými oblastmi a díky dobrým rozptylovým podmínkám, hasiči nenaměřili v ovzduší žádné nebezpečné koncentraci škodlivin,“ informoval Petr.

Obyvatelé Vřesové se o požáru dozvěděli prostřednictvím obecního rozhlasu. „Dostali jsme pokyn, abychom zbytečně nevycházeli a dbali dalších případných opatření. Jsem zvědavý co se bude dít, snad nás nebudou muset evakuovat,“ řekl v neděli večer Jaroslav Bašta z Vřesové. „Byl jsem se podívat, co se tady děje. Mám doma malé děti, tak chci vědět, nakolik je situace vážná a jestli raději nemáme někam odjet,“ svěřil se další obyvatel obce.

„Hustý dým jsem zpozoroval osobně. Volal jsem proto hasiče a konzultoval s nimi další postup. Okamžitě byl vyhlášen třetí stupeň nebezpečí. Pak jsem o události informoval občany. Varování jsem vydal, jelikož nebezpečný kouř mohl ublížit hlavně dětem,“ sdělil starosta Vřesové Miroslav Fiala. Uvedl, že v případě nouze by od hasičů dostal zprávu, aby občany připravil na evakuaci. „K tomu naštěstí nedošlo. V pondělí ráno mě pak telefonicky kontaktovali hasiči a řekli, že mají požár pod kontrolou a stav ovzduší je v normě,“ pokračoval Fiala.

Oheň zřejmě založil neznámý žhář

Podle hasičů se hořící pneumatiky obtížně hasí, jelikož vyvíjejí vysokou teplotu. Okolí navíc bývá zamořeno hustým dýmem a hasiči většinou musí zasahovat v dýchacích přístrojích. „Při likvidaci ohně si jeden hasič vyvrknul kotník. Jiná další zranění přímo z místa požáru nemám hlášená,“ sdělil velitel zásahu Zdeněk Žemlička.

Příčiny požáru se vyšetřují. „Zapříčinil ho zřejmě zatím neznámý pachatel. Škoda je odhadnuta na 1,1 milionu korun. Ihned po uhašení začne rozsáhlé vyšetřování tohoto obecného ohrožení,“ uvedla Kávová.

Ve firmě, které sklad pneumatik patří, se k případu nechtěli vyjdařovat. „Nemůžeme vám podávat žádné informace až do konce vyšetření celé události,“ řekla zaměstnankyně firmy, jenž si nepřála být jmenována.

Černý dým, táhnoucí se nad Vřesovou bylo vidět i z dálky, například ze Sokolova, Chodova nebo Jindřichovic. Na místo se tak rychle začali stahovat zvědavci, kteří si chtěli oheň vyfotografovat. K němu se však autem nikdo nedostal, policie odkláněla dopravu a varovala kolemjdoucí, aby se ke skladu pneumatik nepřibližovali.