Filmy o dětech a pro děti, to je žánr, který Zdenu Hadrbolcovou proslavil. Maminku si mimo jiné zahrála ve slavném filmu Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže, ve snímku Páni kluci nebo Návrat idiota. Ačkoliv sama děti neměla, její herecké výkony byly tak opravdové, že si ji diváci v podobných rolích oblíbili. Objevila se ve více než sto třiceti filmech a televizních inscenacích, vedle toho však ztvárnila i řadu zajímavých divadelních rolí, překládala divadelní hry a napsala detektivní román Paraple paní Černé.

Zachránila ji návštěva

Loni v létě oslavila už 85. narozeniny, ale stále byla činorodá a aktivní, chodila na procházky a plavala. V prosinci ale došlo k dramatickému zvratu. Den před Vánocemi Zdenu Hadrbolcovou navštívili její známí a našli ji ve velmi špatném stavu. Okamžitě přivolali pomoc, a tím jí zřejmě zachránili život. Zdravotníci ji odvezli do Nemocnice Na Homolce, kde se několik týdnů zotavovala z prodělané mrtvice.

Kariéru Josefa Laufera násilně přerušila operace, která měla fatální následky.
Josef Laufer stále čeká na zázrak, v kómatu je už třetí rok

Podle televize CNN pak byla převezena do soukromé léčebny dlouhodobě nemocných. Na začátku února média informovala, že z Domova třetího věku herečku sanitka dopravila do dalšího zařízení, kde se jí dostává potřebné péče, bez níž se nyní neobejde. Cesta k uzdravení však bude zřejmě komplikovaná. 

Namísto novinářky herečka

Zdena Hadrbolcová se narodila 13. července 1937 a vyrůstala v pražských Holešovicích. Otec František byl zapálený sportovec, který se věnoval cyklistice a kanoistice a navíc působil jako funkcionář sportovních oddílů, takže na rodinu prý neměl mnoho času. Maminka pracovala jako úřednice. Malá Zdena trávila hodně času u své babičky.

Po maturitě na francouzském gymnáziu dívka, která původně toužila být novinářkou, začala studovat na DAMU. „V ročníku byla s dalšími pozdějšími hereckými hvězdami - Františkem Husákem, Ninou Divíškovou a Libuší Švormovou,“ připomíná web ČSFD. Po škole Zdena Hadrbolcová nastoupila do Divadla S. K. Neumanna, dnešního Divadla Pod Palmovkou, pak působila v Divadle Komedie, v Rubínu a od roku 2004 v Divadle Na zábradlí. Vedle toho hrála také s divadelním studiem Továrna a v Divadle v Řeznické.

První maminka

Svou historicky první maminku ztvárnila v roce 1970, kdy si ji vybral režisér Karel Kachyňa pro film Už zase skáču přes kaluže.Tehdy ji bylo 32 let a jejího filmového synka hrál tehdy malý Vladimír Dlouhý. Zdena Hadrbolcová na snímek dodnes vzpomíná jako na výjimečný počin.

Film Už zase skáču přes kaluže měl velký ohlas doma i v zahraničí. Drama Karla Kachyni vyhrálo Stříbrnou mušli na festivalu v španělském San Sebastianu.

„Mireček (Vladimír Dlouhý) byl báječnej kluk. Už nebyl tak malej, bylo mu asi tak třináct let. Ale jak začal hrát už jako dítě, trávil život v hereckých šatnách a trochu si to spletl a myslel si, že už je dospělej. Začal brzy s alkoholem a to ho udolalo. A to je velká škoda, protože to byl velmi nadanej kluk,“ vzpomínala po letech Zdena Hadrbolcová v rozhovoru pro Český rozhlas.

Další maminky si zahrála ve filmech Věry Plívové-Šimkové. Objevila se ve snímcích O Sněhurce, Přijela k nám pouť či Jak se točí Rozmarýny, ale diváky zřejmě nejvíc zaujala ve filmu Páni kluci, který Plívová-Šimková v roce 1975 natočila na motivy známého románu Dobrodružství Toma Sawyera.

Pro roli maminky si ji vybral i Saša Gedeon, když točil film Návrat idiota. Vznikl v roce 1999 a Hadrbolcová se tam objevila spolu s tehdy mladými hereckými hvězdami Aňou Geislerovou, Pavlem Liškou, Jiřím Langmajerem a Taťánou Vilhelmovou. Režisér Dušan Klein jí svěřil roli ve snímku Jak svět přichází o básníky, který se stal prvním dílem pozdější slavné série.

Autorka a překladatelka

Zahrála si i v dalších divácky vděčných dílech. Objevila se ve filmech o panu Tau, v televizních seriálech Sanitka, My z konce světa, Křeček v noční košili nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka a také v sérii Přítelkyně z domu smutku vedle Ivany Chýlkové a v oceňovaném projektu HBO Pustina.

Do povědomí televizních diváků se zapsala i dlouholetým účinkováním v nekonečném seriálu Ulice, který natáčí televize Nova a kde ztvárnila roli pekařky Růži.

Pohled na kulisy zezadu
Fenomén Ulice: Oblíbený seriál slaví 18. sezonu. Takto to vypadá v jeho zákulisí

Měli ji však rádi i divadelní diváci a rozhlasoví posluchači. „Jako autorka a herečka spoluvytvářela dění progresivního studia Rubín. Nedílnou součástí uměleckého působení Zdeny Hadrbolcové je spolupráce s rozhlasem. Autorsky pro Divadlo Na zábradlí připravila večer z textů Grahama Greena Smíme si vypůjčit Vašeho manžela? a přeložila hru Briena Friela Afterplay,“ píše v biografii Zdeny Hadrbolcové web České televize.

Působila také jako pedagožka a pomáhala vzdělávat budoucí herce. Na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU vyučovala hereckou výchovu na základě dialogického jednání.

Děti jsou velký závazek

Herečka se v mládí provdala za svou studentskou lásku, ale později přiznala, že o správnosti svého kroku pochybovala už v den svatby. A manželství opravdu nevydrželo. Dlouhá léta pak žila s dokumentaristou Jiřím Průchou, ale nikdy se nevzali.

Jiřina Bohdalová.
Jiřinu Bohdalovou zradilo zdraví. Diváci ji v divadle zatím neuvidí

Kvůli jejím rolím maminek se média zajímala i o to, proč oblíbená herečka neměla děti. „Je to celoživotní úvazek a někdy, jak vidím kolem sebe, je to nejen radost, ale občas je to i těžké,“ řekla Hadrbolcová v jednom rozhovoru. Zároveň však přiznala, že děti má velmi ráda.