Během slunného víkendu 18. a 19. srpna sešlo se v Lokti bezpočet měšťanů, aby se stali svědky velkolepé události – totiž příjezdu císaře Rudolfa II. na zdejší hrad. Neboť císaře je třeba řádně přivítat, bylo na hradě připraveno na tisíce lákadel pro obveselení každého z návštěvníků.

Pánové potleskem přivítali tanečnice z nejrůznějších koutů světa – od ledových krásek z Ruska po snědé krotitelky hadů z Orientu, dámy skrývaly za kapesníčky své rozpustilé úsměvy při představení kejklíře Půpy a jeho sličného oře, děti se mohly povozit na huculských koních z farmy Arnika nebo si prohlédnout majestátní dravce sokolnické skupiny Merlin.

Na procházku světem hudby vzali všechny měšťany středověcí muzikanti Peregrin, kteří zahráli písně chrámů, chlévů, slavností i krčem.
Ten, jehož zrak nepřitáhl žádný z kejklířských kousků či šermířských zápasů, mohl zavítat do komnat hradu, které byly v tento slavnostní den obývány hvězdopravci, vědmami i katy. Na nádvoří předváděli své umění silný kovář, zručná tkadlena nebo alchymista připravující elixír věčného života.

Po tom, co měšťané ochutnali všechny dobové speciality, notně se pobavili, při troše štěstí zahlédli samotného císaře s celým jeho průvodem a poprosili o audienci, rozešli se za západu slunce do svých domovů v krásném středověkém městečku.