Jeden z nejslavnějších sokolovských rodáků, malíř a sochař Toni Schönecker, bude mít ve městě pamětní desku. Ta má být v příštím roce umístěna na vilu na rohu ulic K.H.Borovského a Karla Čapka, kde umělcova rodina až do poválečného odsunu bydlela.

„Toni Schönecker je snad jediným, respektive aspoň jediným, o kterém to víme jistě, akademickým malířem, který se v Sokolově narodil a dlouhá léta tady žil,“ řekl vedoucí odboru školství a kultury na sokolovské radnici Jiří Holman.

Toni Schönecker je například autorem před několika lety zrekonstruovaného pomníku členům německého tělovýchovného hnutí, takzvaným turnerům, kteří padli v první světové válce. Pomník je umístěn nedaleko krytého bazénu v Husových sadech. Jeho dílem je také freska na kostele sv. Kunhuty v blízkém Královském Poříčí.

„Pak samozřejmě můžeme v krajském muzeu v sokolovském zámku vidět několik obrazů Toniho Schöneckera. Jeho grafické listy, kresby, obrazy nebo sošky jsou také v soukromých sbírkách některých sokolovských občanů,“ dodal Holman.

Bronzová pamětní deska, která bude slavného sokolovského rodáka připomínat, se v současné době již vyrábí.
„Toni Schönecker se narodil 1. listopadu 1893 a zemřel 2. listopadu 1979 v jeho pozdějším působišti, německém Wangenu. Desku se nám tedy nepodařilo odhalit k jeho výročí. Dojde k tomu na jaře letošního roku, pravděpodobně v průběhu března. Přesný termín bude ještě upřesněn. Vedle toho samotného slavnostního odhalení bychom chtěli uspořádat také výstavu jeho děl,“ poznamenal.

Pamětní desku nechává město vyrobit v rámci rozsáhlé propagační kampaně nazvané Nová tvář Sokolovska, na jejíž realizaci se mu podařilo získat zhruba třímilionovou dotaci od Evropské unie