„Příští rok nás čeká již 13. Noc s Andersenem a pasy jsme zavedli zhruba před deseti lety. A vznikly právě proto, abychom eliminovali zájemce, aby v knihovně spaly děti opravdu za odměnu. Je to pro ně velká motivace," vysvětlila Klára Rozsypalová z Městské knihovny Loket. Letošní pasy se začaly vydávat ve středu a mají dvě podoby. Pouštní – žlutou pro děti 2. a 3. tříd a mořskou – modrou pro čtvrťáky až šesťáky. „Osvědčilo se nám brát jen děti do zhruba 12 let, to jsou ještě takové nadšené," ozřejmila knihovnice. Starší šikovní čtenáři také nepřijdou zkrátka. Mohou pomáhat knihovníkům. „Vloni třeba chystali na hradě královskou hostinu, upravovali jídla. Ale pomáhají také, když jdeme s dětmi ven, nebo když se chystají spát či ráno s balením věcí," upřesnila.

A jak cestovní pasy fungují? V každém je doporučený výběr knížek různých žánrů pro daný věk. Je tam rovněž uvedeno, kde knížku v knihovně najdou, děti se tak současně učí samostatné orientaci v knihovně. Každou přečtenou knížku zapíší knihovníci do pasu a děti za ni dostanou bod, který poté promění za peníze - librouny. „Speciálními knížkami jsou takzvané perlorodky. To jsou ty, na které se snažíme zvlášť upozornit. Jsou označeny perlou a děti za ně získávají 2 body a navíc skleněnou perlu. Šňůrky s perlami visí v dětském oddělení pod jejich jménem," popisovala Klára Rozsypalová.

V pase je i stránka knížek podle vlastního výběru a letos navíc takzvaná retrostránka. Na té jsou knihy, které četli jejich rodiče, když byli malí. Podmínkou je, že knihy musí být z fondu knihovny a byly vydány do roku 1990. „Za retroknížky budou děti dostávat bony, jako byly v tuzexu, ty budou nalepené v pasu a děti je utratí během noci na půlnočním trhu ve speciálním librínském tuzexu."

Body mohou děti přidávat i za účast na akcích a soutěžích pořádaných knihovnou. Soutěž trvá do konce února. Pak se pasy vyberou, knihovníci je pečlivě zkontrolují a rozhodnou o nocujících. Základní podmínkou je přečtení šesti určených knížek. Všechny ostatní už znamenají body a librouny navíc. Taky mohou pomoci v případě většího počtu čtenářů, kteří splnili základní podmínku, tedy šest knížek. „Aby se to dalo zvládnout, nechceme víc jak 20 dětí," uvedla organizátorka soutěže.

Domů pak účastníci dostanou obálku z Království Librínie, že byli přijati a že se na jednu noc stanou Libríňany. Vrátí se jim pas, v něm je nalepena doložka, že mají povolený vstup, a připojen šek s logem librínské banky na librouny, které si promění během Noci s Andersenem a utratí je na půlnočním trhu. „Kdo přečte nejvíc knížek, stane se na další období librínským králem nebo královnou," uzavřela Klára Rozsypalová.

Autor: Lucie Žippaiová