Leoš Šimánek, známý dobrodruh, cestovatel a autor cestopisné literatury, navštívil v rámci svého letošního turné s diashow nazvanou Na kanadském severu po dlouhé době i Sokolov. Jeho přednáška se uskutečnila v prostorách kina Alfa, které zaplnily dvě stovky návštěvníků. Ti přišli, aby si vyslechli vyprávění o dobrodružství, které Šimánek prožil před lety se svou novomanželkou Lenkou a jejím tehdy pětiletým synem Jakubem uprostřed kanadských lesů a hor, na 200 kilometrů daleko od nejbližších známek civilizace, kde po celý rok žili ve vlastnoručně postaveném srubu.

„Neplánoval jsem, že bych obrázky ze svatební cesty někdy předváděl jako diashow. Chtěl jsem si je schovat v šuplíku a ukazovat dětem jako památky. Lidé na mě však nepřestávali naléhat, abych vydal knihu i o této cestě, a já o tom pomalu začínal přemýšlet,“ prohlásil cestovatel. „Poslední impuls mi dodal jakýsi pán, když napsal: To by mě, pane Šimánku, zajímalo, co jste tam s tou manželkou dělali, když nám to nechcete říct,“ pokračoval. Díky tomuto dopisu se Šimánek rozhodl vzít prostřednictvím diashow sestavené z nádherných snímku zpátky do divočiny každého, kdo o to bude stát.

Kdysi s partou kamarádů objevil v kanadských horách Mackenzie zásahem lidské ruky neposkvrněný kout přírody a u jezera Clark Lake tu postavil srub. „V té době byla okolní místa ještě nepojmenovaná. Jedné z hor jsem dal jméno Eagle Mountain – Orlí hora, protože mi připomínala jeden z vrcholů v Orlických horách, kde jsem trávil dětství,“ prozradil Šimánek, jak si do Kanady přenesl první kousek domova.

Když se sem po letech s Lenkou a Jakubem vracel, byl pro ně srub uprostřed lesů už opravdovým domovem. Žili zde se spoustou domácích zvířat. Základní potraviny uložili do ´bearhousu´ – medvědího domu, stavbičky zabezpečené proti medvědům i dalším škůdcům. Ostatní však museli vypěstovat na zahrádce, nasbírat nebo ulovit.

Při rybaření a střílení kachen byl nápomocný i malý Jakub. Lenka potom připravovala v kuchyni nejrůznější pochoutky. „Naučil jsem ženu filetovat ryby a vůbec jsem ji ukázal spoustu věcí, které jsem dřív musel dělat sám. Napadlo mě, že bych ji mohl naučit ještě štípat dříví a pak bych nemusel dělat už vůbec nic,“ žertoval Šimánek, když vyprávěl o všech činnostech nutných k přežití v divočině.

„Třeba vás přijde navštívit medvěd nebo vlk!“ sliboval Leoš na začátku pobytu Lence s Jakubem stejně jako hostům v sále. Na návštěvu k Šimánkovým se tehdy skutečně rozhodlo vydat několik medvědů grizzly. Před nimi je ale ochránil pes Nanuk. „S ním nebyla vždycky jenom legrace. Největší problémy nastávaly, když se potkal s urzonem kanadským, zvířetem s ostnatým ocasem, které díky tomu vlastně nemá v přírodě přirozeného nepřítele. Nanuk si ale nedal říct, a tak z potyček s ním vycházel vždy s čumákem plným ostnů,“ vyprávěl Šimánek a svůj příběh dokumentoval fotografií zraněného Nanuka.
Už dnes se mohou lidé v Sokolově těšit na další dobrodružství. „Napřesrok se tu zase sejdeme, tentokrát s diashow o Havajských ostrovech,“ přislíbil posluchačům dobrodruh.

Markéta Kubicová