Filmoví nadšenci ze ze Sokolova vymysleli akci, která si klade za cíl jedinou věc. A to naučit opět lidi chodit do kina na dobré filmy. Nadcházející celý víkend s filmovým klubem Alfa nese příznačný název: Filmová inventura = zadarmo do kina.

A proč Filmová inventura? Podle pořadatelů jednoduše proto, že je moc filmů a málo promítacích dnů. „Je tedy jasné, že některé tituly se do Sokolova, který disponuje jen jedním kinem, prostě nedostanou. A tak jsem usedla k počítači a provedla inventuru premiér za poslední roky a vybrala pro vás snímky, které se v Sokolově nikdy nehrály! A je opravdu potřeba je vidět na velkém plátně, tedy ve formátu, pro který byly natočeny. Až na dvě výjimky jsou filmy ověnčeny významnými festivalovými cenami a některé jsou nominovány na Oscary 2015," říká vedoucí filmového klubu Alfa Jaromíra Pilařová.

Dramaturgie již čtvrtého víkendového kinování se ustálila ve formátu: pátek dokumenty, sobota velké bijáky, neděle filmy pro celou rodinu plus dílničky.
Do pátečních dokumentů je zahrnut i jeden rodinný – Polární příběh. Ostatní dokumenty ve velkém sále a v kinokavárně pak zpracovávají závažná společenská témata na vysoké filmařské úrovni. Například Danielův svět v době psaní tohoto textu úspěšně reprezentuje českou dokumentární tvorbu na MFF v Berlíně.

Sobotní projekce pod společným titulem Velké příběhy na velkém plátně přináší řadu mistrovských životopisných snímků. Hned ten první, dopolední v kinokavárně vypráví komplikovaný vznik dnes již legendárního rodinného muzikálu Mary Poppins. V dalších filmech nahlédneme například do života Yvese Saint Laurenta, Jane Champion vytvořila podle skutečné události křehký příběh lásky básníka Johna Keatse. Scenárista Will Reiser ve filmu 50/50 předvede všem, že i s 50% šancí na přežití je svět zábavné místo k životu.

Robert Redford opět přesvědčí o svém režijním umění, když si tentokráte vybral ke zpracování pozadí atentátu na Abrahama Lincolna. Ve velkém sále promítnou vydařenou a vkusnou komedii, po které následuje jedna filmová lahůdka za druhou, včetně dvou premiérových životopisných filmů Teorie všeho o Stephenu Hawkingovi a Nezlomný, což je další režijní počin Angeliny Jolie.

Před rokem si spousta malých šikulků odnesla z kinokavárny po projekci filmu Mach a Šebestová své vlastní kouzelné sluchátko. Letos si Ája Šneberková opět připravila dvě dílničky. Kdo přijde dopoledne, bude vyrábět šaty pro Makovou panenku, nebo křídla pro Emanuela. Nebo něco úplně jiného. Odpoledne pak bude spousta práce s maxipsem Fíkem.

„Nejen v kinokavárně, ale i ve velkém sále je neděle dnem pro děti a rodiče, ale i pro všechny příchozí, co mají rádi velké příběhy těch zatím malých," upřesnila Pilařová.
Na úplný závěr, už zase jen pro dospělé, Slídil, strhující sonda do mentality konzumní společnosti. 

Po celý víkend bude v baru k dispozici i něco k zakousnutí, ale hlavně, na všechna představení je pro každého příchozího vstup zdarma.