Už pětapadesát let dělá radost svým posluchačům Dechová hudba Horalka Kraslice. Výročí oslaví v pátek a sobotu v městských sadech a také na zahradě fary v centru města. Slavit se bude už při třináctém ročníku Kraslického setkání. A právě to bylo první akcí, která se v sadech uskutečnila, když si Horalka vzala sady na svá bedra a postupně je zvelebovala.

Sady však nebude znít jen dechovka. Pořadatelé myslí každý rok na široké publikum. Zazní tak i rock a návštěvníci se pokochají tancem místních souborů.

Samotná Horalka, která zahraje v sobotu, patří mezi přední dechové hudební soubory reprezentující českou muziku. Její repertoár čerpá převážně z činnosti velikánů české dechovky, jako jsou Karel Vacek, Jaromír Vejvoda a další. Umí však zahrát i současné taneční směry. Po celou dobu své existence má kapela poměrně ustálené obsazení na jednotlivých postech, což je důkazem toho, že po roce 1989 Horalka nezanikla, jako se to stalo s jinými, většími hudebními tělesy.

Od svého vzniku se Horalka pravidelně zúčastňuje organizovaných soutěží a kulturních akcí, které přerůstají rámec kraje i hranice České republiky. Získává také významná ocenění. Mezi ně patří 1. místo s mimořádným oceněním ze soutěže v Bratislavě. Dále pak vítězství a druhé místo v soutěži Zlatá křídlovka v Českých Budějovicích. V České televizi natáčela Horalka v pořadu Sólo pro … a v Českém rozhlase má natočeno asi 125 nahrávek. Před zhruba pěti lety připravila již druhé CD ve spolupráci s kraslickým dirigentem Karlem Hájkem.

Svou uměleckou činnost uplatňuje Horalka i v zahraničí, nejčastěji v Německu. Na jejích úspěších se za ta léta podílelo přibližně 50 muzikantů a asi 10 zpěváků. O těchto lidech se dá říci, že kapele věnovali nemalou část svého života.

Víkendové Kraslické setkání nabídne bohatý program. Vše odstartuje ve 14 hodin, kdy zahraje Orchestr ZUŠ Kraslice, Městský orchestr Klingenthal, Horalka a Malá kapela Pepy Levého. Během programu vystoupí také taneční skupina Ouky kouky a orientální tanečnice skupiny Habibi. Během setkání bude navíc zpřístupněna věž evangelického kostela. V neděli bude setkání pokračovat v kostele Božího těla, kdy od deseti hodin proběhne mše s tradičním průvodem. „Církevní slavnost se následně přesune na farní zahradu v doprovodu Dechové hudby Horalka," zve návštěvníky kapelník Horalky Josef Novotný.

Doplnil, že pokud bude nepříznivé počasí, oslavy se z městských sadů přesunou do velkého sálu kulturního domu.