„Podstatou soutěže bylo půjčit si o prázdninách knihu, vzít ji s sebou na letní dovolenou a vyfotit se s ní. Fotku pak poslat nebo přinést do naší knihovny," připomněla pravidla soutěžního klání Klára Rozsypalová z loketské městské knihovny. Soutěž probíhala po celé prázdniny, fotky chodily průběžně, ale nejvíc až na konci srpna. „Nakonec dorazilo sedm soutěžních fotografií," uvedla knihovnice. Dvě z dovolené v Čechách a zbývající ze světa.

Soutěžilo se ve třech kategoriích – největší vzdálenost od Lokte, nejjižnější nebo nejsevernější místo a kniha ve víru dění – nejoriginálnější místo. „V poslední kategorii – kniha ve víru dění – bohužel nepřišlo nic," politovala Klára Rozsypalová.

Některé ze zaslaných fotografií nepostrádají vtip. „Svého plyšáka začteného do knihy Skála vyfotila Kamila Nováčková. Hanka a Vítek Veverkovi se zas po svém vypořádali s tituly Vzory podstatných jmen nebo třeba Shoda přísudku s podmětem," smála se knihovnice.

A které knížky tedy docestovaly nejdál, nejseverněji a nejjižněji? Největší vzdálenost urazili Strádalovi s knihami Autobus sebevrah a Stará dáma vaří jed. Ti byli současně i nejjižněji ze všech, a to v Tunisu, 2579 km. A naopak nejseverněji se ocitl Příběh mladšího bratra díky Žilíkovým, ti dojeli až na severní polární kruh. A ceny? „Rozhodla jsem se, že drobnými knižními odměnami ocením všechny, kteří fotografii zaslali," zhodnotila Klára Rozsypalová. Všechny snímky i s údaji a komentáři je možné vidět vyvěšené v dětském oddělení loketské knihovny.

Autor: Lucie Žippaiová