Karlovarský folklorní festival, který se letos konal již po jednadvacáté a na němž se představují nejen české, moravské, ale i zahraniční soubory, není jen doménou Karlových Varů. Jednotlivé soubory se prezentují i v dalších městech kraje, například v Mariánských či Františkových Lázních, Sokolově či Ostrově, ale již po několik let je pravidlem, že poslední Mezinárodní folklorní odpoledne hostí právě Loket. „Jako Lokeťan jsem samozřejmě rád, že je to tady," svěřil se Petr Zahradníček, místostarosta Lokte. „Kulisa hradu je nádherná a folklorní tradice by se měly zachovávat," doplnil.

Závěrečný program v Lokti je rovněž pravidelně akcí benefiční. V minulých letech se vybíralo například na přestavbu dětského domova v Mezirolí, na občanské sdružení rodičů a přátel dětí s postižením nebo na nevidomou Nikolku z Lokte, která díky sbírce jezdí na tandemovém kole. „Uvědomili jsme si, že stárneme, proto bychom letos chtěli podpořit oblastní charitu Ostrov, konkrétně Domov pokojného stáří a denní stacionář Ostrov," uvedl Martin Souček ze souboru Dyleň, který festival pořádá. Na dobrovolném vstupném se nakonec vybralo 7 402 korun.

„Kdo dělá folklor, není žádný blbec," citoval závěrem organizátor festivalu Lubor Hanka svou kolegyni ze Slovenska. Ten zároveň pozval diváky na příští ročník, na nějž už nyní jsou domluvené soubory z Ázerbájdžánu, Egypta nebo třeba Slovenska.

Autor: Lucie Žippaiová