Sokolovské taneční uskupení Mirákl letos oslavilo patnáct let své existence. Stalo se tak vyprodanou beneficí v Městském divadle v Sokolově. Recepty jejich úspěchu nám prozradila ředitelka taneční skupiny Andrea Burešová.

Taneční skupina Mirákl se letos přihlásila do talentové soutěže. „Ti nejlepší tanečníci spolu s trenéry neměli možnost o prázdninách zahálet. Jsme již ve třetím kole tohoto klání,” sdělila Burešová s tím, že na každé připravují novou taneční show. A co na televizní soutěž říkají sami tanečníci? „Vidíme zde obrovskou konkurenci, jelikož je v naší taneční kategorii osm dalších tanečních skupin, kde jsou i opravdové profesionální týmy. Snažíme se odlišit tím, že propojujeme tanec se stínovým divadlem,” konstatovala čtrnáctiletá Markéta Vojdíková. Další věci prozradil její kolega.
„Na každé vystoupení máme jiné kostýmy, ty si většinou platíme sami. Když ale někdo sežene sponzorský dar, tak se obleky financují z něj,” reagoval čtrnáctiletý tanečník Reno Klug.

Na podobné soutěže je důležitá příprava. „Trénujeme v celém městském domě kultury, máme k dispozici více sálů. Jsme rádi, že zde máme výborné tréninkové podmínky,“ pochvaluje si Burešová. Stává se tu prý ale dost úrazů. „Zapotřebí by byla odpružená pokrývka podlahy, která by byla pro balet ideální. Ale to je hudba budoucnosti, stejně jako vlastní taneční prostory,” podotkla Burešová. Mirákl má letos za sebou svou vůbec nejúspěšnější sezónu. Soutěží v nejvyšší lize taneční Czech Dance Organization a právě v kategoriích show dance a modern dance byli třikrát mistry České republiky a devětkrát vicemistry. Díky umístění pak získali čtrnáct nominací na mistrovství světa. Bohužel tanečníci musí z finančních důvodů vybírat. Hlavním měřítkem je, aby je soutěž co nejvíce obohatila. „Rozhodně se chceme zúčastnit mistrovství světa v modern a jazz dance v Polsku, i proto, že v České republice patříme mezi nejlepší týmy právě v této taneční disciplíně,” pochlubila se vedoucí.

A jaký je recept na takové úspěchy? „Začínáme s těmi nejmenšími tanečníky v přípravných třídách. Od osmi let pak děti přecházejí do dětské kategorie, kde již mají taneční přípravu dělenou na balet, gymnastiku a stavění choreografií. Od dvanácti let pak postupují do kategorie juniorů,” vyjmenovala Burešová. Zde se pak přidává například náročnější akrobacie. Trenérský tým Miráklu se snaží také o to, aby před sebou tanečníci neměli pouze vidinu medailí, ale tanec jim přinášel i jiné prožitky.
„Snažíme se, aby děti měly radost z pohybu, uměly se prezentovat nejen na jevišti a v tanečním sále, ale také v životě,“ dodala Burešová. A v neposlední řadě prý tanečníci poznávají jiné kultury a seznamují se s kolegy z celého světa. Vedoucí nezapomněla pozvat zájemce na nábor nových tanečníků, který bude 8. září od 15 hodin v městském domě kultury. (fil)