Když se řekne Pokračující závada? Hudebním fandům ze Sokolovska se vybaví chodovská rock'n'roll-punková formace, která to na koncertech vždy pořádně rozbalí a často, podle frontmena Dušana Matouška, překvapí i sama sebe.

Vraťme se na začátek. Jak se zrodila vaše formace a jak vznikl název Pokračující závada?
Začalo to, když jsem se rozhodl, že ty svoje oblíbený odrhovačky, který hrajeme a vyřváváme při posezení u ohně, začneme hrát v nějaký nakoplý podobě a dáme dohromady kapelu, která se tím bude občas bavit. S Robertem (Robert Khier – zpěv) a Milanem (Milan Půta – baskytara, zpěv) jsme dlouholetí kamarádi, co se pravidelně scházejí. Robertovi jsem vždy říkal, že má dobrou barvu hlasu, a s nadsázkou mu tvrdil, že z něj udělám hvězdu. Dělal si z toho srandu a přesvědčoval mě, že zpívat neumí a že je to blbost. Milan byl zpočátku ještě víc skeptickej, s tím, že je to jeden z našich dalších výmyslů u piva – pravdou je, že když posedíme, tak postavíme hromadu baráků, vyhrajeme pár závodů v čemkoliv apod. Jo, jednou jsme málem taky ve dvě v noci odjížděli na otočku do Afriky s tím, že na oběd budeme doma. Předloni koncem dubna jsem k pohádkový písničce Dělání dohrál kytarovou stopu s metalovýma riffama, namixoval to s originálem, poslal klukům a sdělil jim, že takhle nějak si to představuju a že je čekám příští týden na zkoušce u mě v garáži. Celkem bez keců se dostavili a začali jsme zkoušet s automatickým bubeníkem. Po pár dnech se mi podařilo přesvědčit bubeníka Martina Hrušovskýho, kterej s náma hrál v Milanovo projektu The Ordinary (The Cure tribut band), aby to s náma zkusil.

V Kjůrech s námi hrál na klávesy i Žílis (Jirka Žíla – klávesy). Ten, vždycky když jsme se potkali, mluvil o tom, že by zase chtěl hrozně hrát, tedy hrozně ne, spíš asi myslel hodně. Proto byla moje povinnost mu zavolat, že už zase hrajeme, ale že to je spíš takovej punk a nevím, zda by ho to jako depešáka bavilo. Jirka neváhal a dorazil. Zprvu nám ty klapky do toho přišly divný, ale dnes si to bez nich nedokážu představit.

No a Zdenda (Zdeněk Vodák – kytara) se k nám připojil tuším v červnu, toho znal jen Robert a domluvili se myslím někde na rokáči.
Takhle jsme hráli asi rok, než nás opustil Martin. Když to přišlo, volali jsme Liborovi (Libor Češka – bicí) jako pořadateli Rockfestu ve Vintířově, že na něm nemůžeme podle předchozí dohody vystoupit, protože jsme bez bubeníka. Nabídl se, že nám to tam odbouchá, a odbouchává nám to dodnes.

K názvu? V době, kdy jsme začínali, jsem odvezl auto do servisu s tím, že mi nefunguje jedno zadní světlo – závada na elektroinstalaci. Po převzetí auta, kdy jsem kontroloval jen zadní světla, jsem doma zjistil, že zadní sice svítí, ale nejde ani jedno přední. Když jsem to volal opraváři, tak mě přesvědčoval, že to spolu nesouvisí a že to musí být „pokračující závada", tak jsem se jen pořádně zasmál a hned mně cvaklo, že tohle je dokonalý slovní spojení pro punkovou kapelu. Dneska ale můžeme říct, že se k nám název dokonale hodí, protože není jedinej koncert, aby nám nevznikl nějakej technickej problém, takže i takhle to nyní začínáme prezentovat.

Váš repertoár tvoří převzaté skladby upravené do punku. Kde berete inspiraci při předělávkách skladeb a co vše od vás posluchači uslyší? Narážím na to, že mě osobně při vašem koncertu zaujala skladba i od Sagvana Tofiho, která má opravdu originální pojetí.
Prostě zavzpomínáme, co nás bavilo, která hitovka z jakýhokoliv žánru se nám líbila už jako puberťákům i později, včetně zakázaných popových, kdy v době, kdy se lidi dělili na veksláky, depešáky, metláky a debily, jsme to jako rokeři nemohli přiznat, a uděláme si to tak, aby nás to zvukově a rytmicky bavilo.

Sagvoš je extra třída, neumí zpívat, stejně jako my, a přesto měl pár hitů. Když jsem zavzpomínal, jak ve videoklipu rozráží po flámu v baru stoličky, nebylo pochyb o tom, že do toho musíme jít.
Co od nás ještě posluchači uslyší, v tuto chvíli sami nevíme. Přijde to tak nějak samo. Máme program myslím dostatečně dlouhej, tak akorát, aby to lidi vydrželi. Nějaký skladby, u kterých jsme viděli, že to lidi až tak nepumpuje, jsme buď vyhodili, nebo ještě dopředělali. Nic nás nenutí dělat i věci, který by byly jen tak vyplňující čas a necejtili bysme z nich energii nebo srandu na sto procent. Počkáme si, až nám zase naskočí nějakej dobrej flák, a mezitím si zkoušíme dělat nějaký vlastní pecky, protože nás k tomu fanoušci vyhecovali. Ty chceme v říjnu až prosinci studiově nahrát. Kolik jich bude, uvidíme podle času a peněz, ale maximálně pět kousků.

Jak vůbec kapela trávila léto?
Každej člen individuálně podle svých chutí a potřeb. A těch je spousta, ale vesměs mimo práce nějaký ty dovolený, kola, koupačky, fesťáčky a párty a párty.

Kde vás bude možné v nejbližší době vidět a slyšet?
Spustili jsme webové stránky www.pokracujicizavada.cz, kde je možné sledovat aktuální koncerty. Je zde i rozcestník na bandzone, facebook a youtube, kde je možné se dozvědět další informace, zhlédnout záznamy z koncertů apod. Stránky vytvořil Milan a podle mě jsou parádní!

Jinak teď v sobotu 5. září hrajeme v Kraslicích na akci Street Games 2015 v 17 hodin a tentýž den na pouti v Lomnici ve 22 hodin. Týden nato hrajeme v našem oblíbeném Vintířově na oslavách hornického dne v 17:30 hodin.

A jaké jsou ambice Pokračující závady?
Úplně jednoduchý – hrát co nejčastěji, pro co nejvíc lidí, který to bude bavit a budou odcházet s úsměvem na tváři.