Pořádat pravidelně řemeslnické workshopy, zprovoznit webové stránky a účastnit se historických akcí. Takový cíl si pro letošní rok dává kraslické občanské sdružení Vindaskip, které se zaměřuje na stará řemesla.

Vindaskip začal oficiálně fungovat v polovině loňského roku s deseti členy. Dnes jich má dvacet stálých. Kurzy ale přitáhly mnohem více lidí. „Zprvu jsme chtěli pořádat workshopy jen v Kraslicích, zajížděli jsme nakonec ale i do Bublavy a Rotavy, kde jsme se setkali se zájmem lidí,“ uvedl předseda sdružení Pavel Reichard. Návštěvníci workshopů se loni učili například korálkování nebo paličkování. Vyráběli také vánoční dárky a jednoduché šperky. „Letos chceme každý měsíc pořádat jeden kurz vždy na jiné téma,“ poznamenal Reichard.

Vindaskip si nyní sám navrhl a vyrábí historické stánky, se kterými chce v dobových kostýmech objíždět historické akce. „Tím se chceme představit nejen na Kraslicku, ale i v dalších místech regionu a ukázat, že i tady jsou šikovní lidé,“ sdělil.

Reichard na závěr uvedl, že sdružení přivítá do svých řad další zájemce. „Dotyčný musí být alespoň trochu manuálně zručný a mít chuť do práce. Pomáhat nám například při výstavách, kdy na daném místě stará řemesla společně předvádíme,“ doplnil předseda.