V pátek se na náměstí Budovatelů podařilo studentům Gymnázia Sokolov, ISŠTE, SPŠ Loket a ZUŠ Cheb dosáhnout nového světového rekordu v synchronním provedení čtverylky. Jde o jednoduchou řadovou taneční formu, jež se stala tancem pro největší taneční festival European Squadrille Dance Festival, pořádaný pod hlavičkou Tanečního svazu Slovinska a rozšířený ve střední a západní Evropě.

V letošním roce se k tomuto tancování na rekord připojila i Taneční škola Petra Macháčka, a tak se Sokolov objevil mezi 51 zúčastněnými evropskými městy.

Celkem sto devadesát dva sokolovských studentů se nyní může pyšnit tím, že jsou zahrnuti mezi 26 528 tančícími, jejichž nově vytvořený rekord je dokonce zapsán v Guinnessově knize rekordů ve speciální kategorii synchronního tance.

Během dopoledního nacvičování a dolaďování tanečních kroků přišli studenty podpořit zástupci města – starosta Karel Jakobec a místostarosta Zdeněk Berka - i taneční mistr Josef Kábrt, který nedávno předal svoji taneční školu právě Petru Macháčkovi.
Studenti pojali festival jako recesi. V jejich odhodlání prolomit rekord je nemohl zastavit ani liják, který se spustil přesně ve dvanáct hodin spolu s prvními tóny hudby.

V tu chvíli se totiž začínala čtverylka tančit v celé Evropě. Zvládli, sladěni do červenobíla, zatančit všechny čtyři části tohoto tance aristokratů a na závěr celého festivalu předvést ještě diskotékový tanec Hey, baby! v Macháčkově choreografii. To vše sice s promočenými tričky a zplihlými vlasy, přesto však s úsměvem na tváři.

Na náměstí se v poledne sešlo také mnoho diváků, a festival tak snad splnil svůj účel – tedy obohatit nabídku atrakcí v centru města a přinést tanec do ulic, kde může být tančen amatéry čistě pro radost.

Markéta Kubicová