Pořadatelé festivalu letos kreativně pracují s tématem Půlka. Objeví se ve filmech, ale i v doprovodném programu, probíhajícím zejména v Café P*DEL. Vždyť na poloviny, dva póly, poločasy dělíme od nepaměti. Co vše vás napadne k tématu Půlka? „Být v půlce. V polovině života, v polovině cesty, v půlce filmu. Poledne, půlnoc, půlkruh, půlměsíc, poločas, poloviční sleva, půl hodiny, půlhodina. Poloviny mohou být identické, ale i naprosto odlišné. Dva poloostrovy nejsou jedním ostrovem, dvě pološera se nezhustí do tmy. Podle jakých kritérií vůbec něco půlíme? Je něco nerozpůlitelné? A leží střed opravdu v polovině?" podělila se s námi o mnohoznačnosti Půlky hlavní pořadatelka festivalu Hana Prokšová. Dobrá zpráva je také to, že vstup na festival je zcela zdarma díky podpoře Sokolova a Ministerstva kultury.

Před dvěma lety měli návštěvníci možnost zhlédnout Věrnou kopii jednoho z nejkontroverznějších současných režisérů Abbáse Kiarostamího. Letos se k tomuto íránskému tvůrci vracíme se snímkem Šírin z roku 2008, který patří do autorovy experimentální tvorby a je vyprávěn skrze prožívání filmových divaček. Další páteční film, australský Zapadákov režiséra Teda Kotcheffa, byl v roce 1971 uveden v oficiální soutěži Cannes, po několik následujících dekád byl však považován za ztracený. Před několika lety byl Zapadákov znovu objeven a téměř půlstoletí po svém vzniku zažívá svou renesanci – promítání na festivalech po celém světě doprovází ohlasy filmových kritiků, kteří Zapadákov řadí ke klasice australské kinematografie. Třetí páteční film je osmdesátkovou klasikou na poli béčkových slasherů. Startuje v jedenáct hodin, a prožijeme s ním tudíž i hodinu duchů. O čem bude? Uhlazenou atmosféru amerického letního tábora, prosycenou sexuálním objevováním a střetáváním holčičího a klučičího pólu, přetne série velmi nápaditých vražd. To a mnohem víc nabízí Sleepaway camp z roku 1983 od Roberta Hiltzika.

Sobotní filmový program začne inscenovaným dokumentem rakouského režiséra Ulricha Seidla z roku 1992 Se ztrátami se počítá. Snímek odehrávající se v pohraničí sleduje kontrasty dvou diametrálně odlišných světů, v nichž mají lidé přes všechny drobné rozdíly i nepřekonatelné propasti stejné potřeby a sny. A tak jen zbývá položit si otázku v dnešní Evropě čím dál aktuálnější: co vlastně rozdělují státní hranice? Další filmovou lahůdkou bude němý film Přemysla Pražského Batalion z roku 1927, který bude doprovázen živým hudebním doprovodem baskytaristy Tomáše Ledviny. Jako další uvedeme krátký absolventský film Jaromila Jireše Sál ztracených kroků. A v Čechách a pohraničí se ocitneme i večer s debutem Schmitke Štěpána Altrichtera. Poslední představení Petra Bogdanoviche v sobě spojuje prvky Nového Hollywoodu a odkazy na velikány americké kinematografie, byl nominován na 7 Oscarů a dodnes je považován za jeden z milníků americké kinematografie. S dalším filmem na programu se přesuneme z prostor kina do kavárny, Klára Sodomková a Martin Juza představí svou Vážnou známost. Jedná se o dvojprogram – tedy dva filmy natočené podle jednoho scénáře, po filmu budeme diskutovat s tvůrci o ženském a mužském pohledu na věc. Poslední film zůstává půlnočním překvapením.
Umí naše kultura pochopit smrt jinak, než jako trapné nedopatření, jako selhání medicínskoprůmyslového komplexu? Jak jsme přišli na to, že „máme nárok" na „život věčný", a jak si toto očekávání projikujeme na vědecká opatření a metody? Nebyl by nekonečně dlouhý život peklem? Úskalí našeho polárního myšlení. Proč je nám těžko se upřímně radovat z toho, jak jednou předáme své místo spolupracovníkům, svůj dům dědicům a nahamoněné biogenní prvky rostlinám? Těmito a dalšími otázkami se bude na své přednášce zaobírat profesor Stanislav Komárek.

Konstanta žánru, autorská krize, formální ekvilibristika, divácká pozice? Co všechno může v kinematografii znamenat půlka? V neděli se můžete těšit na filmovou přednášku doktorky Jindřišky Bláhové, která přednáší na Katedře filmových studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a je šéfredaktorkou časopisu Cinepur.
Dále se můžete těšit na filmovědné trio DJ Deleuze, filmový kvíz v Café P*del, na party „nahoře s", tanec u tyče, vtip o Aťce Janouškové a již tradiční nedělní výlet po krásách Sokolovské pánve.

Novinky na www.filmsokolov.cz a na www.facebook.com/FilmSokolov.