Dříve sokolovský promítač Vladimír Hrubý jezdil z kina na nádraží a zpět a tahal se s krabicemi, z nichž každá vážila 16 kilo. Jeden film byl ve třech takových krabicích. K tomu papíry, placení anebo ruční převíjení filmu. Dnes přijde poštou přenosný disk od distributora, film se stáhne na harddisk a je to. Přestože promítač moderní techniku ovládá, říká, že dříve byl více v klidu.

ZMĚNY

„Fyzicky je to pro mě obrovská úleva. Když se kdysi konaly filmové festivaly, tak to jsem se naběhal. Denně 20 krabic krát 16 kilo, to bylo nošení a ručního převíjení. Dnes je to spíše o odolnosti vůči stresu," říká Hrubý.
Přesto si s moderní technikou rozumí a chválí město i MDK Sokolov, že neváhají investovat do modernizace i komfortu pro diváky.

TECHNIKA

„Kdo v téhle branži nejede na moderní vlně a zaspí v modernizaci třeba jen dva roky, už to nedožene. Takto kvalitní zvuk si mohou dovolit jen některá kina. Kina, která mají silnou podporu jako my od města," říká Hrubý. Jako příklad udává poslední výkřik techniky v oblasti zvuku. „Divák není o nic ochuzen. Má všechny zvuky, které si režisér ve filmu přeje mít. Blízko, daleko od nás, dole, nahoře, vlevo, vpravo, hlavní, vedlejší, prostě vše pro pohodlí diváka. Dnes mi nová technika dovolí při filmu vzít tablet a jít do sálu, kde zvuk vyladím přímo mezi diváky. Dříve jsme běhali sem a tam, dokud to nebylo ono," popisuje.

JAKÉ FILMY LETÍ?

A na jaké filmy diváci chodí nejvíce? „Nejvíce je lákají ty snímky, které mají v médiích masivní reklamu či propagaci. To je potom plné kino. Na kvalitní filmy bez reklamy přijdou dva lidi," tvrdí Hrubý. Podle něj je devadesát procent promítané produkce z Ameriky. Zbylých deset procent jsou většinou české snímky. Francouzský či německý, to je spíše výjimka. Oblíbené jsou i pohádky či představení pro seniory.

„V Sokolově hrajeme jednou týdně seniorům a jednou týdně maminkám s dětmi. Když mluvím o rodičích a dětech, škoda, že v kinech neexistuje rodinné vstupné, jako když jdete například navštívit hrad či zámek. Myslím, že by přišlo mnohem více lidí. Ceny ovšem určuje distributor," konstatuje promítač.

Sokolovské kino Alfa se také podle něj připojilo k celosvětovému trendu a každý čtvrtek promítá nějakou premiéru. Je to další střípek poměrně úspěšného fungování kina, které léta patří do kategorie A1, což je mezi kiny top. Nepočítají se do toho multikina, která prý mají výhodnější podmínky a jsou většinou ve velkých městech.

REKORDNÍ AVATAR

I přesto se podle Hrubého podařilo sokolovskému kinu Alfa takzvaně procpat i mezi tyto giganty, jakými jsou multikina, a být celkově mezi nejlepší pěticí kin v republice. „Bylo to při premiéře filmu Avatar. Zní to pro někoho možná neuvěřitelně, ale tento snímek jsme promítali čtyřikrát denně a po celý měsíc bylo kino narvané. Pomohl nám fakt, že to byla premiéra trháku, který měl obrovskou propagaci. To za prvé a za druhé to, že zdejší kino jde od začátku s dobou a bylo tehdy jediné široko daleko 3D kinem. Další bylo až v Plzni," říká Hrubý.

V souvislosti s tím zmiňuje i 3D brýle. „Lidé si jich neváží, protože nejsou jejich. Přitom jedny stojí až 1700 korun. Měl by přijít brzy nový projektor, opět špička na trhu. Poté bychom mohli lidem prodat brýle, které budou stát zhruba dvacetikorunu a zůstanou jejich," říká Hrubý.

Při dotazu, zda vůbec zůstalo v promítací kabině něco z dob jeho začátků, odpovídá promítač se smíchem, že ano. „Zůstalo zde pouze ovládání opony z dob úplných začátků kina někdy v sedmdesátých letech," ukazuje na dřevěnou krabici s barevnými světýlky. „Pouze žárovičky v ní jsme si nahradili modernějšími LED svítidly, staré žárovky už se totiž nevyrábějí," dodává Vladimír Hrubý.