Současná výstava prezentuje jak českou tvorbu, tak zahraniční autory. „Všechny vystavené exponáty jsou z naší expozice. Ty, které jsou teď ve vitrínách, jsou v průběhu roku buď v depozitářích, nebo tak trochu nahuštěné v dílně," vysvětlila Marcela Hadravová, vedoucí loketské knihovny.

Knižní vazba, která je s Loktem neodmyslitelně spjata díky manželům Sobotovým, láká. „Lidé chodí," potvrdila Marcela Hadravová. „Měli jsme tu dokonce skupinu slabozrakých, kteří si knížky přišli prohlédnout a ohmatat," přiblížila.

Magnetem pro návštěvníky je i vitrína umístěná hned u vchodu do knihovny. „Je to taková původní vitrína, taková parodie na vznik knižní vazby. Najdeme v ní například břidlicovou knihu z doby kamenné, kterou dělal Dalibor Nesnídal," popsala knihovnice s tím, že z ruky Dalibora Nesnídala pochází třeba i kniha z doby ledové.

Unikátním exponátem je deník Karla IV., je unikátní objemem i nádhernou vazbou. Jde o repliku knižní vazby se vším všudy, s kováním rohů a kovovou sponou. Zájem vyvolávají i knižní objekty. „Například Jarmila Sobotová dělala pohádky bratří Grimmů. Knihu krásně svázala a vsadila do hradu, který obklopila lesem z písmen, ta tvoří název," vysvětlila. Jan Sobota zase vytvořil Čertův kámen. Z papírové hmoty je udělaná hlava čerta a v ní je kniha, kterou dělal Ladislav Haňka, knihař žijící v Americe. Jsou to na ručním papíru psané příběhy o čertovi.

Výstava potrvá v knihovně do neděle 25.září.

Autor: Lucie Žippaiová