V Městském domě kultury Sokolov oslavila v sobotu společnost Wieland sto let od svého založení. V obchodním rejstříku je zapsána 7. října 1910 zakladatelem Franzem Wielandem. Ten za svůj život vymyslel 46 patentů, z nichž nejúspěšnějším produktem se podle současného vedení Wielandu stala svorkovnice.

V úvodním proslovu promluvili dva vedoucí Wielandu z Německa. Ti ve svém projevu připomněli úspěšnou historii firmy a výhledy do budoucna. „V dalších letech bychom rádi zkrátili výrobní dobu produktů a udělali podnik flexibilnějším,“ uvedl ve svém proslovu jednatel holdingu. V sále byla zařízena buňka pro překladatele. Návštěvníci tak měli možnost zapůjčení sluchátek, ve kterých slyšeli projevy v češtině.

Na sté výročí byli pozváni všichni zaměstnanci Wielandu. Těch je podle slov jednatele sokolovského pracoviště Václava Mlčocha přes sedm stovek. „Já pracuji ve Wielandu zatím devět měsíců, ale jsem ráda, že jsem pozvánku dostala, protože se mi akce zatím moc líbí,“ řekla Jára Indruchová. Že je akce povedená, potvrdila i další návštěvnice Lucie Regošová, která v této firmě pracuje již třetím rokem. „Takovou oslavu bych uvítala alespoň každý měsíc. Moc se mi líbí známé hity, které tu hraje doprovodná kapela, nutí nás to být neustále na parketu,“ uvedla pracovnice.

Pro Sokolovský taneční orchestr to bylo první vystoupení po sezóně. „Hrálo se nám tu opravdu skvěle, je vidět, že zaměstnanci se nebojí vkročit na parket,“ konstatoval ředitel orchestru Robert Pisár. Ten také dodal, že repertoár se pro tento večer vybíral jednoduše. „Jelikož hrajeme takzvaný střední proud, sestavili jsme jej z těch nejslavnějších hitů.“

Součástí celého programu pak bylo například také vystoupení imitátora Michaela Jacksona a revivalové skupiny ABBA.
Neslavilo se ale pouze v Sokolově. „Protože je Wieland mezinárodní holding, oslavuje se teď sté výročí všude po světě. Své provozovny máme v Německu, ve Francii a v Číně. Obchodní zastoupení pak máme po celém světě, ve všech světadílech,“ sdělil jednatel sokolovského pracoviště Václav Mlčoch. Podle něj je sice tato slavnost unikátní, ale sokolovský Wieland už své zkušenosti s pořádáním obdobných akcí má. „Každý rok tu máme letní slavnost a vánoční slavnost. Pořádáme také cyklistické výlety,“ dodal Mlčoch.

(fil)