Festival Film Sokolov má každý rok nové téma. Jak témata vybíráte a proč je letošním právě Půlka?

Výběrem tématu otevíráme přípravy každého ročníku. Snažíme se hledat koncept, který se dá vyjádřit nějakým šmrncovním slovem a na který se dá nahlížet z mnoha perspektiv uměleckých i neuměleckých a ke kterému se v neposlední řadě dají vztáhnout nějaké výjimečné filmy. Loňské téma Chyba se neslo v docela závažném duchu, a tak jsme si letos chtěli odpočinout. Pod Půlkou jsme si původně celí nadšení představovali jen hýždě, malá piva a scény půlení lidí ve filmu, ale postupem času jsme to trochu rozvedli a zjistili, že poloviny, půlky, prostředky jsou všude kolem a že by se nám chtělo se jim věnovat naplno. Na zadky ale nerezignujeme, během festivalu otevřeme dole v kinokavárně i café P*del.

Co byste divákům doporučila navštívit za filmy?
Těžký výběr, ideálně by si měli střihnout maraton a navštívit všechny. Páteční večer bude patřit filmu Zapadákov, australsko-americkému filmu z roku 1971 o střetu dvou světů – tahle zapomenutá perla by měla zaujmout jak ty, kteří mají rádi netradiční věci, tak ty, kteří preferují filmy středního proudu. Pak bych pozvala na český film Batalion z roku 1927 s Karlem Hašlerem v jedné z hlavních rolí, projekci doplní živou hudbou mladý muzikant Tomáš Ledvina. Rozhodně ale stojí za to i páteční kultovní slasher Sleepaway Camp.

Stihnete se sama podívat na nějaký z nich?
Možná na půlnoční překvapení v sobotu, až už bude všechno za námi. Ale třeba film Širín, který budeme hrát v pátek v půl páté, jsem si pustila doma ještě před festivalem, protože jsem byla zvědavá – a rozhodně to stojí za to, nikdy jsem podobný koncept neviděla.

Organizátoři festivalu jsou ze Sokolova? Kdo za tím vším vlastně stojí?
Kdepak, skoro všichni stávající organizátoři jsou odjinud, všichni pak studujeme a pracujeme v Praze. Ze Sokolova a jeho okolí pocházejí zakladatelé festivalu. Nejdřív jsme sem jezdili jako návštěvníci, a když už se festivalu původní organizátoři nemohli věnovat, pokusili jsme se organizaci převzít a letos se do toho pouštíme pošesté, přestože ročník celého festivalu je už patnáctý. Za ty roky jsme si k Sokolovu všichni vytvořili silný vztah – ke skvělým lidem, se kterými tu spolupracujeme, ke vstřícnému městu, ke krásné krajině, k pohnuté sudetské historii. Film Sokolov rozhodně není akce jen pro Pražáky, máme radost, že na ni chodí čím dál víc lidí ze Sokolova a okolí.

Pro koho je festival určen?
Jak už jsem zmínila, festival je určen komukoli. Velkou část návštěvníků tvoří naši přátelé, kolegové, studenti, protože byl festival původně spojen s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Nezaměřujeme se ale jen na tohle publikum, snažíme se nabídnout každému něco – promítáme starší i nové filmy, filmy pro široké publikum i pár experimentů, máme hodně bohatý doprovodný program, ze kterého si podle mě vybere kdokoli od studentů středních škol po starší návštěvníky. Loni k nám zavítalo místních opravdu hodně, měli jsme z toho radost a snad se to letos podaří znovu. Hlavním argumentem pro ty, kteří by o návštěvě uvažovali, je to, že celý festival je díky finanční podpoře města Sokolov a Ministerstva kultury úplně zdarma.

Na jaké doprovodné akce se mohou návštěvníci těšit?
Vedle filmů můžu pozvat zejména na dvě přednášky – známého biologa Stanislava Komárka, který promluví v pátek k večeru o smrti a její pozici v lidském životě, a filmovědkyně Jindřišky Bláhové, která se bude v sobotu odpoledne věnovat půlení ve filmu z různých perspektiv. Další doprovodný program zahrnuje filmový kvíz, hudbu v kinokavárně, výstavu, speciální projekce a pro fajnšmekry i vtip o Aťce Janouškové. A zapomenout rozhodně nechci ani na nedělní program – výlet po okolí Sokolova s úžasným průvodcem Vladimírem Bružeňákem. Bude toho prostě hodně! Kompletní program naleznete na www.filmsokolov.cz/program.