Na jediný den, přesněji na několik hodin, se budou moci zájemci ze Žlutic i další zájemci v květnu tohoto roku podívat na drahocenný Žlutický kancionál.
Svazek nevyčíslitelné hodnoty, který je podle odborníků krásnější (jen trochu menší) než Ďáblova bible, totiž bude u příležitosti 450 let od svého dokončení vystaven v místě, kam patřil.

S konečnou platností potvrdil dohodu mezi ředitelem pražského Památníku národního písemnictví a vedením žlutické radnice starosta města Jaroslav Vojta.
„Máme z toho ohromnou radost. Po nedávném odchodu bývalé ředitelky Památníku národního písemnictví jsme se obávali, co přinesou jednání s novým ředitelem. Je to však nesmírně vstřícný a komunikativní člověk, takže jsme se naopak domluvili už i na konkrétních podmínkách vystavení kancionálu,“ vysvětluje Jaroslav Vojta.

O dopravu a pojištění svazku se postará po dobu vystavení ve Žluticích samotný Památník. Město zajistí speciální výstavní vitrínu a ochranku.
„Vitrínu máme přislíbenou přímo z Národní knihovny. Musí být dokonale klimatizovaná, prosklená, a dokonce také neprůstřelná. Jinak řečeno, něco podobného nelze sehnat jen tak snadno,“ doplňuje žlutický starosta k vyžadované péči o kancionál, který vznikl ve středověku na zakázku žlutických měšťanů, přesněji pěveckého bratrstva.