Podle manažera strany Jiřího Kotka je to peněžní závazek za volební kampaň z roku 2008. Tehdy si ALTERNATIVA od strany Spojení demokraté - sdružení nezávislých půjčila přibližně 750 tisíc korun a dlužná částka se po letech s úroky vyšplhala na 1,5 milionu.

Spojení demokraté – sdružení nezávislých (zkratka SD SN) je malá česká politická strana, která v letech 2002–2006 působila pod názvem Evropští demokraté. Po spojení Evropských demokratů s SNK sdružení nezávislých v lednu 2006 přešla naprostá většina členů do nové strany SNK Evropští demokraté, zatímco SD SN zůstala jako tak zvaný zbytkový subjekt.

Jiří Kotek pak založil ALTERNATIVU, která úspěšně kandidovala v následných komunálních i krajských volbách. Například v posledních krajských volbách získala v zastupitelstvu čtyři mandáty a kandiduje i do letošních komunálních voleb.

ALTERNATIVA se proti původnímu rozsudku, který ji zavázal ke splacení statisícového dluhu, odvolala, ale krajský soud jej dnes stvrdil. Jiří Kotek, který je za ALTERNATIVU krajským i karlovarským zastupitelem, rozhodnutí krajského soudu potvrdil, ale zároveň zdůraznil, že je to bouda, kterou na ALTERNATIVU ušili její nepřátelé.

„Ještě nemám v ruce písemné rozhodnutí. Pak se rozhodneme, jak budeme pokračovat dál," uvedl na dotaz, zda ALTERNATIVA dluh uhradí.

Vyjádření Jiřího Kotka, manažera ALTERNATIVY

Ve středu 20.8.2014 proběhl v Plzni soud o uznání závazku ALTERNATIVY k zůstatkové bázi strany Evropští demokraté (dnes SD-SN). Tento závazek ve výši 750 tis.Kč činily náklady volební kampaně do krajského zastupitelstva roku 2008, kde zástupci této strany kandidovali ve sdružení s nově vzniklou ALTERNATIVOU. Po 4 letech, před dalšími krajskými volbami 2012 byl podán návrh platebního rozkazu na vrácení této částky, ačkoliv bylo mezi účastníky dohodnuto, že se jedná o nevratný příspěvek na volební kampaň a politickou činnost. Podstata sporu je ta, že strany mají jiný názor na tento dohodnutý vklad formálně označený jako půjčka. Původní ujednání o prominutí dluhu totiž nebylo věřitelem dodrženo. Bližší vyjádření k rozhodnutí soudu ALTERNATIVA poskytne po doručení písemného rozhodnutí soudu. Toto rozhodnutí vymezí prostor pro další konkrétní řešení závazkové situace, se kterou se ALTERNATIVA legitimně vypořádá.

Více informací se dozvíte v zítřejším vydáním Karlovarského deníku