Letošní turnaj nabídne celkem šest disciplín. Nebude chybět ašská klasika mrtvý tah, zdvih klády, longlift, nošení kufrů a ohrad. Jako divácky atraktivní novinku pořadatelé zařadili disciplínu zvanou Thorovo kladivo, kde soutěžící drží v tandemu 31 kilo vážící železné kladivo v předpažení. "Tato disciplína není jen o hrubé síle, ale spíše o mentálním nastavení a výdrži," říká Čestmír Šíma s tím, že diváci budou mít možnost si disciplínu vyzkoušet na vlastní kůži.

Strongman's Games jsou rozděleny do dvou částí. Dopoledne od 9 hodin se představí amatérští závodníci, zatímco profesionálové zahájí své vystoupení ve 13 hodin. Vstup na akci je zdarma.

Ilustrační fotografie hradu v Chebu.
O pohár Fridricha Barbarossy, soutěž startuje v sobotu na chebském hradě

Čestmír Šíma ukončil úspěšnou profesionální kariéru opakovaným vítězstvím ašského turnaje před třemi lety. Od té doby zůstává pořadatelem soutěže a trenérem místních nadějí. Na nastupujícího šampiona pod českou vlajkou stále čeká. „Zatím jsem se vítěze v českých barvách nedočkal. Třeba se to podaří letos,“ říká s očekáváním šéf turnaje a dodává, že jedním z adeptů je jeho svěřenec František Nový z Hranic, který se letos poprvé dostal do profesionální divize.

Novinkou letošního klání je také podpora neziskové organizace Bejače z Aše v jejíž prospěch bude v den akce vydraženo závodníky podepsané tričko. Představitelé spolku budou mít na místě i reprezentační stánek.

Pavla Sofilkaničová