„K velké akci jsme se rozhodli z důvodu svátku v Německu. I proto jsme čekali velký nápor turistů," vysvětlil důvod návštěvy inspektorů Jan Řezáč, ředitel ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Návštěva inspektorů na tržištích je však velmi specifická.

„Nejprve jsme tam měli nasazeného člověka, který monitoroval zboží a vytipoval stánky, kam vyšle kolegy. Ti však, jen co vystoupili z auta, byli prozrazeni. Vietnamští prodejci pískli a rolety letěly dolů," vysvětlil Řezáč s tím, že vstup do zavřeného stánku může povolit jen státní zástupce, který toto svolení dává především ve spojitosti s možnou výrobou drog, a ne při možnosti výskytu falzifikátů CD, oblečení a dalšího podobného zboží.

„Je to opravdu obtížné. I přes přestrojení se nám povedlo udělit několik pokut, ale setkali jsme se i s právními kličkami," komentoval situaci Řezáč.

A jak taková klička v praxi vypadá? Zboží je vystaveno před stánky a při kontrole se jeden trhovec vymlouvá na druhého, že je to jeho.

I přes to všechno však padaly pokuty. „V pátek jsme na Svatém Kříži stihli deset kontrol, při nichž jsme pokutovali šest trhovců a celková výše pokuty byla 15 tisíc korun. U dalších čtyř jsme nenalezli majitele," popsal první kontrolu Řezáč. Další se také odehrála v pátek, tentokrát v Potůčkách, kde byly výsledky podobné.

„Zde jsme stihli šest kontrol, kdy za tři přestupky jsme udělili celkem 10 tisíc korun pokuty a u dalších třech byl majitel opět neznámý," dodal Řezáč. To však nebylo všechno, neboť kontroloři do Potůčků vyrazili ještě jednou, a to v neděli.

„Výsledek byl totožný s tím pátečním. Tedy tři zjištěné přestupky za celkem 10 tisíc korun a tři neznámí majitelé," odvětil Řezáč s tím, že i přes praktiky prodejců budou kontroly pokračovat dále a ve zvýšeném měřítku. „Je to problém, na který se měsíc co měsíc zaměřujeme, a určitě nepolevíme," vzkázal ředitel ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj prodejcům.