Po dokončené první etapě multifunkčního centra v Březové se rozjíždí ta druhá. Zastupitelé na svém posledním jednání schválili podání žádosti o dotaci. Výše celkových nákladů projektu je 55,7 milionu korun. Zatímco úvodní etapa byla sportovně- kulturní, nynější se zaměří na vzdělávání.

„Příprava podkladů pro podání žádosti o dotaci je neskutečnou administrativní mašinérií," říká starosta Březové Miroslav Bouda. Také mu dost vadí povinné předfinancování celé akce, což by město bylo nuceno řešit dlouhodobým úvěrem. Obdobně musejí postupovat i ostatní města. „Předfinancování je hluboký nesmysl," myslí si Bouda. Po případné úspěšné realizaci by pak byla městu vrácena příslušná dotace, a to až ve výši 85 procent celkových takzvaných způsobilých výdajů. Z vlastního rozpočtu by tak Březová přispěla 8,4 milionu. Starosta věří, že se projekt podaří, a město chce být připravené.A co by mělo v budově kina vzniknout? Nemovitost by se po rekonstrukci spojila s moderním sportovním stánkem a vytvořila tak jeden celek. V budově by měl být velký a malý kinosál, divadelní scéna, konferenční sál, knihovna a projekt nezapomíná ani na zázemí s občerstvením. A co když se záměr nepodaří a dotace nebude schválena?

„Pokud bychom s naší žádostí nepochodili, bude předmětem dalších úvah, jak popřípadě celou akci zrealizovat z vlastních zdrojů. Je však jasné, že by to bylo v omezeném rozsahu a v průběhu několika let," dodal Bouda. Nový stánek nebude prý jen pro místní, ale pro celý region. Po dokončení první etapy konstatovalo vedení města, že z jedné strany je to pro ně výhra a úspěch, ale také obrovská zodpovědnost. „Máme ale možná velkou výhodu oproti ostatním obcím. U nás kulturní a sportovní činnost vždy žila a žije," konstatoval Bouda.

I proto byl prý kvalitní projekt úspěšný při žádání peněz z Evropské unie. Ta nakonec poslala do Březové 41 milionů korun. Svou spokojenost tehdy vyjádřil i hejtman Karlovarského kraje. „Jsem velmi rád, že zde vzniklo multifunkční centrum. Lidé mohou přijít za sportem i kulturou," řekl Josef Novotný.