Čáp Jindra našel útočiště v Záchranné stanici handicapovaných živočichů v Bublavě na Sokolovsku. Jméno dostal po obci Jindřichovice, kde ho záchranáři zesláblého odchytili. „Pobíhal po vesnici a sem tam vzlétl z komína na komín. Bylo vidět, že je zesláblý. Nejspíš ho tam další čápi nechali a sám by se neuživil," řekl zvířecí záchranář Vladimír Tomáš Smolík.


Odchyt ale nebyl vůbec jednoduchý. Záchranná stanice totiž není na odchyt takových zvířat vybavená. Na pomoc si proto přivolala provozovatele sokolovského útulku pro psy Davida Hrbáčka s uspávací střelou a odchytovou sítí. „Když jsme čápa přivezli na stanici, ihned jsme ho začali krmit, aby nabral sílu. Denně spořádá až kilo ryb. Zatím se jich podařilo sehnat sedmdesát kilo, tak snad to bude stačit," pokračoval Smolík. Předpokládá, že do volné přírody by se Jindra mohl vrátit, až nebudou mrazy a sleze sníh. „Vypustím ho hned na jaře," poznamenal Smolík.

Podle něj je letošní zima ke zvířatům milosrdnější, než tomu bylo v předešlých letech. V lesích totiž není tolik sněhu. „Drosera zachraňovala v letošní zimě dvě kachny. Jedna se nemohla dostat z hlubokého sněhu, druhá měla poraněnou nohu. V naší péči skončilo i několik dravých ptáků, kteří sbírali mršinu na silnicích a auta je zranila. Nejčastěji se ale v současné době staráme o ježky. Těch máme na stanici už dvanáct, tak jsme je tu nechali zazimovat."

Záchranná stanice handicapovaných živočichů Drosera vznikla v Bublavě na místě bývalé skládky. Ročně zachrání až tři stovky poraněných zvířat, která se zpravidla vrátí do volné přírody. Některá ale takové štěstí nemají a ve stanici zůstávají natrvalo. Lidé si je pak adoptují a přispívají tak na jejich chov.

Už tradičními dárci jsou například děti z kraslické základní školy v Havlíčkově ulici. Ty si na Droseru vzpomněly na sklonku roku a stanici darovaly šek se šesti tisíci korunami. Jednalo se o výtěžek z tradičního vánočního jarmarku, kdy školáci prodávali své výrobky na nádvoří školy. „Mají tu své káně Ozáka a daří se mu i díky nim velice dobře. Jsem moc rád, že děti na zvířata myslí," dodal.