Komunisté totiž stále trvají na tom, že by funkce měla patřit jim a na hejtmanku už nominovali krajskou náměstkyni Evu Valjentovou (KSČM). Jenomže sociální demokraté na post prvního muže Karlovarského kraje navrhují krajského zastupitele Jakuba Pánika (ČSSD). A toho komunisté zřejmě vůbec nepodpoří.

„My na naší kandidátce Evě Valjentové trváme a s tím souvisí atmosféra vyjednávání. Chceme, aby krajská koalice ČSSD a KSČM pokračovala, ale musíme vyřešit několik věcí najednou. I když volba hejtmana je dominantní," uvedl Josef Murčo, krajský předseda KSČM.Krajská koalice musí podle něj zvolit i radního pro majetek, pro dopravu a regionální rozvoj za odcházejícího Petra Navrátila (ČSSD), který se stal starostou Chebu.

Podle KSČM by si vlastního radního zasloužil také resort zdravotnictví. Ten je nyní sloučen v jedné gesci se sociálními věcmi a řídí jej náměstek Miloslav Čermák (ČSSD). „Tak tomu vždy bylo a je třeba, aby se tomuto náročnému resortu věnoval někdo samostatně," vysvětlil Josef Murčo.

Sociální demokraté ale pustit post hejtmana nechtějí, i když si musí být vědomi toho, že v uplynulých krajských volbách skončili až za vítěznou KSČM, která jim pak post prvního muže v kraji přenechala.

„Nechceme, aby západ zcela zrudnul, hodně potíží nás stály i protesty proti náměstkovi Václavu Sloupovi (KSČM). Myslím, že by se nám to v příštích volbách vymstilo," míní jeden z krajských sociálních demokratů.

Sociální demokraté včera na jednání Jakuba Pánika, svého kandidáta na post hejtmana, představili. „Ano,tato funkce mi byla oficiálně nabídnuta a já jsem ji přijal," potvrdil informaci Jakub Pánik. Zda se ale podaří ČSSD se svým kandidátem KSČM přesvědčit a získat tak pro něj podporu, to je zatím ve hvězdách.

Eva Valjentová, ale ani Jakub Pánik nejsou jako kandidáti na hejtmana přijatelní například pro TOP09.

„Nepodpoříme ani jednoho. I když proti Evě Valjentové nic nemáme, komunisty odmítáme z principu a sociální demokrat Jakub Pánik je pro nás kontroverzním politikem," vysvětlil krajský předseda TOP09 Petr Zahradníček.

Narážel tak na fakt, že ČSSD Pánika v květnu 2013 z postu krajského předsedy odvolala. Sociální demokraté to tehdy zdůvodňovali tím, že to bylo pro váznoucí komunikaci, názorové neshody a změnu nálady ve straně.

Jenomže Pánika vyšetřovala i policie kvůli machinacím s evropskými dotacemi. Žádný trestný čin mu ale prokázán nebyl.

ČSSD i KSČM shodně tvrdí, že se snaží nového hejtmana vyjednat do krajského zastupitelstva 12. února. Ke zvolení potřebují třiadvacet hlasů z pětačtyřiceti krajských zastupitelů.

Pokud se to krajské koalici ale nepodaří do šesti měsíců, pak budou vyhlášeny nové krajské volby.