Lidí s trvalým pobytem hlášeným na městský úřad přibývá. V současnosti tvoří v některých městech na Sokolovsku až pět procent obyvatelstva. Městům tak přibývá starost s odbavováním části jejich korespondence. Řešení pro tuto situaci ale prozatím neexistuje. Předchozí návrh Ministerstva vnitra by vše ještě zhoršil.

„V Horním Slavkově je na městském úřadě nahlášeno trvalé bydliště 284 osob, což už tvoří pět procent obyvatelstva města," uvedl Martin Stark, tajemník tamního městského úřadu. „Jedná se o osoby, které zkrátka někdo nechtěl v nemovitosti, na jejíž užívání má nárok. Například rodiče tak můžou odhlásit z bytu dítě, které už se u nich nezdržuje," vysvětluje Stark.

Jako větší problém ale vidí variantu, kdy nový vlastník nemovitosti musí odhlásit jejího předchozího obyvatele. „Podstata problému tkví v tom, že uživatel nemovitosti nemůže nijak zjistit, kdo v ní má hlášený trvalý pobyt. Přesněji řečeno – zjistí to třeba až v momentě, kdy na jeho dveře znenadání zabuší exekutor nebo třeba policie a shání někoho, kdo už tam dávno nebydlí," popisuje Stark. Pro rodinu tak vznikají nepříjemnosti, které obvykle jako první vedou právě k odhlášení dané osoby z místa. Po správním řízení se pak formálně jejím trvalým bydlištěm stává právě městský úřad.

S tím jsou samozřejmě pro úřad spojeny určité povinnosti. Městský úřad v Horním Slavkově například svým „obyvatelům" ukládá veškerou poštu. „Vyzvedne si ji jen mizivé procento," tvrdí Stark.
Městské úřady v Chodově, Kraslicích a Sokolově naopak uchovávají výhradně poštu do vlastních rukou. „Obyčejné zásilky posíláme obratem zpět odesílateli," vysvětluje Hana Zapfová z Městského úřadu v Chodově.

„U ostatních zásilek vždy vyvěsíme na nástěnku výzvu, jakou by jinak adresát dostal do schránky." Podle Zapfové je problém například i s volebními lístky, které si tak občané hlášení na úřadě musí chodit sami vyzvednout. Další šanci pak mají až přímo ve volebních místnostech. V Chodově se jedná o zhruba 800 lidí, v Sokolově přes 900 a v Kraslicích 200. Řešení je zatím v nedohlednu. „Ministerstvo vnitra navrhovalo, aby se z městského úřadu dotyční museli povinně přehlásit na bydliště osoby blízké. To by ale neulehčilo ani úřadům, ani příbuzným těchto osob," dodal Stark. Radnice si tak s narůstajícím počtem osob budou prozatím muset poradit samy.