Až položí zaměstnanci Grandhotelu Amabassador Národní dům poslední čokoládu a kytičku na lůžko v jednom z osmdesáti čtyř pokojů, bude 1. května příštího roku a hotel bude po třiadvaceti letech znovu v provozu. Jeho rekonstrukce bude celkem stát 400 milionů a až dosud zde investor, firma Eltodo, proinvestovala 180 milionů.

„Opravena je fasáda, kamenné sokly, štuky a nyní pracujeme na interiérech," uvedl Michal Prunar z firmy Eltodo. A společně s Janem Motlíkem, jednatelem společnosti Axxos, budoucím provozovatelem hotelu, dodali, že Národní dům se vrací a bude sloužit Karlovarákům.

Čtyřhvězdičkový hotel totiž bude rozdělen na hotelovou a restaurační část a lázeňští hosté, kteří budou moci využívat i služeb nově zbudovaného špičkového balnea s vřídelní vodou, se tak do kontaktu s návštěvníky restaurační části vůbec nemusejí dostat. V této zóně budou otevřeny restaurace, bar Kakadu, kavárny a pochopitelně slavnostní sál. Chybět bude jenom tak zvaný Kufr, bar, který kdysi tak milovali noční karlovarští flamendři.

„Všechny práce běží podle harmonogramu a termín otevření 1. května příštího roku při zahájení lázeňské sezony je tak zcela reálný," uvedl i Jan Motlík. Majitelé i provozovatel si pro Karlovaráky navíc přichystali překvapení. „Dostaly se nám do rukou náhledy starých nápojových lístků, takže jednou z chystaných akcí při otevření hotelu bude nabídka služeb za tyto ceny," vysvětlil Jan Motlík.

Prostory Národního domu už v létě využijí organizátoři karlovarského Mezinárodního filmového festivalu.

"Spolupráce vypadá nadějně a konkrétní jednání už se konala. Sál bude disponibilní i pro promítání filmů a MFF využije i naše ubytovací kapacity. Festival se tak bude konat na ose Grandhotel Pupp, Thermal a Národní dům," uvedl Jan Motlík.

Za plného provozu bude mít Národní dům 150 zaměstnanců, a první rezervace očekávají provozovatelé už v březnu. S postupem prací je spokojen také primátor Petr Kulhánek (KOA), který uvedl, že veškeré dohody, které město uzavřelo, jsou plněny. „Z mrtvého domu se tak Národní dům vrací zpět Karlovarákům. Mohu si jen výsknout," uvedl primátor Kulhánek, a také to učinil. V ještě nedokončeném slavnostním sále se tak rozeznělo jeho výsknutí. Spokojeni byli i náměstkové Hana Zemanová (Karlovaráci), Jiří Klsák (KOA) a Čestmír Bruštík (ANO). A také někteří zastupitelé, kteří si kontrolní den v Národním domě nenechali ujít. Nadšené byly i sestry Lucie a Barbora Kubastovy, které zde zastupovaly svou maminku. Ta vyhrála soutěž o nejhezčí historické foto, kterou na sociálních sítích vyhlásily firmy Eltodo a Axxos. „Maminka sem nastoupila do zaměstnání 15. prosince roku 1956 a tatínek Josef Kubasta tady byl ředitelem. Pamatuji si hlavně na cirkus Berousek a na další představení, která se tady pořádala. Mohla jsem sedět tamhle vepředu," ukazovala Lucie. Obě sestry by byly rády, kdyby se dnes už 92letá maminka do Národního domu znovu podívala. Jako dar za vítěznou fotografii totiž obdržela šek na slavnostní otevření hotelu.

Národní dům

Národní dům v ulici T. G. Masaryka, kdysi Schützenhaus, je interesantní karlovarská budova, za níž stojí duo vídeňských architektů Fellner a Helmer. Slavnostní zahájení provozu Schützenhausu se konalo 23. února 1901. Celých dvacet let sloužil dům bez větších stavebních úprav. V polovině devadesátých let hledaly Karlovy Vary jako majitel pro Národní dům kupce. Objevil se Ivo Ouřada a nabídl neskutečných sto milionů korun. Město mu dům prodalo, ale Ouřada nikdy nezaplatil. Od roku 1996 začaly mezi Ouřadou a městem nekončené soudní spory. Pak byl hotel přiřčen městu a magistrát prodal pražské firmě Eltodo.