To jsou témata zmíněná v memorandu, které uzavřel Karlovarský kraj s vietnamskou provincií Quang Ninh.

Podpisem memorandum stvrdili náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík a předseda lidového výboru provincie Quang Ninh Nguyen Duc Long.

Dokument navazuje na historicky první memorandum o vzájemné spolupráci s Velvyslanectvím Vietnamské socialistické republiky, které uzavřel kraj loni v dubnu.

Na jeho základě vznikla pracovní skupina, která začala projednávat jednotlivé body partnerské dohody a zároveň vytipovala provincii Quang Ninh, s níž by Karlovarský kraj mohl navázat užší vztahy.

„Provincie Quang Ninh leží na severovýchodě Vietnamu. Má významnou geostrategickou polohu. Disponuje velkým nerostným bohatstvím, na jejím území se nachází největší zásoby uhlí v celé zemi. Potenciál má i v rozvoji cestovního ruchu, mezi její turistická lákadla patří například proslulá zátoka Ha Long, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Věřím proto, že spolupráce s touto provincií bude pro náš region přínosná,“ uvedl náměstek hejtmanky Petr Kubis.

Podle uzavřeného memoranda se počítá například i s výměnou expertů a dalších pracovníků mezi oběma regiony.

Vietnamská socialistická republika má s vývozem pracovní síly dlouholeté zkušenosti a může nabídnout profese, po kterých je nejen v Karlovarském kraji velká poptávka. Memorandum je uzavíráno na dobu pěti let s možností automatického prodloužení.