Identikit podezřelé osoby, snímání otisků prstů, přiřazení správných stop k botám, ale i střelba ze vzduchovky, člunkový běh nebo chůze po laně. Dětští účastníci habartovských Her bez hranic jako by se na jeden den vrátili do minulosti a zažili si výcvik opravdových četníků. Zábavnou soutěžní formou tak mohli prokázat jak svůj postřeh a znalosti, tak fyzickou zdatnost. Osmý ročník soutěže Klubu dětských knihoven Karlovarského kraje také poprvé ukázal, jak do pořádání her nápaditě zapojit i další organizace.

Už ráno všem přítomným udělalo velkou radost počasí, které si déšť schovalo až na večerní hodiny. Ovšem zatímco někteří účastníci s obavami každých několik hodin sledovali proslulé norské předpovědi, Jiří Převrátil z pořadatelského týmu si s hrozbou deště předem hlavu nelámal. „Na počasí se nesmí myslet. Když jsem ho horečně dopředu sledoval, vždycky se pokazilo. A vidíte, i tentokrát tahle taktika vyšla," smál se Převrátil. Právě pod jeho taktovkou se do Her bez hranic zapojili i pracovníci habartovského Muzea bezpečnostních sborů a Klubu 1938 – Četnická stanice Habersbirk. V dobových uniformách a kostýmech se ujali nejen slavnostního zahájení, ale především dozoru u soutěžních disciplín. „V předchozích ročnících jsme na stanovištích musely dozorovat vždy my, knihovnice. To byla škoda, protože své týmy jsme na soutěže svědomitě připravovaly a pak jsme je často nestihly ani pořádně vyfotit. Takhle jsme je mohly doprovázet na celé trase a konečně si celé hry pořádně užít," pochvalovala si Marie Valentová z Městské knihovny v Chodově. Svůj tým jako mnozí další oblékla do vězeňských mundúrů. „Sehnat pruhovanou látku byl docela nadlidský výkon. Ale pořád se to dalo zrealizovat snáz než třeba šití uniforem. Stejně se ale ti raubíři s rolí trestanců ztotožnili nejlépe," smála se Valentová. V převaze zločinců a loupežníků se ale dali najít právě i mladí četníci nebo bystří detektivové. Každý tým měl navíc připravený bojový pokřik. „Na úvodní prezentaci jsme složili vlastní písničku. Každý ze čtyř našich soutěžících měl vlastní trestanecký profil, který jsme sepsali a v soutěži ho nosil na zádech kostýmu. Na zahájení navíc dorazili s koulemi na nohou," popsala Klára Rozsypalová z Lokte.

„Z disciplín se mi nejvíc líbila střelba ze vzduchovky. Trefil jsem se ve všech třech pokusech," pochlubil se soutěžící Martin Dvořák. „Fajn ale bylo i poznávání stop. Naopak v běhu se mi moc nedařilo," přiznal. Četníci měli ke každé z disciplín připravenou i tematickou legendu. „Musím říct, že letošní ročník měl opravdu výbornou úroveň. Moc se to povedlo. Jen by organizátoři mohli zařadit i knihovnické disciplíny," uzavřela Klára Rozsypalová.