Na horách je letos sněhu málo, což už nyní zapříčinilo vysoký deficit spodních vod. Situaci podle Rudolfa Kovaříka z klimatologické stanice v Šindelové, která sleduje důležitá data o počasí pro plzeňský hydrometeorologický ústav, ještě mohou zachránit vydatné srážky.

„Zatím nechci malovat čerta na zeď, ale slabou zimu pocítíme. Vždyť zatímco běžně bývá v tuto dobu na metr čtvereční 100 až 300 litrů vody, nyní v některých lokalitách je v metru pouze patnáct litrů vody," upozornil Kovařík. Problém může nastat například na Kraslicku, v Bublavě nebo horské Stříbrné. „I pokud by nyní začalo vydatně sněžit, zásobárny spodních vod by se stejně nestačily naplnit. Pro přírodu je totiž důležité, aby sněhová pokrývka ležela v kopcích už od listopadu až do února a postupně odtávala."

Aby se situace zlepšila, musely by region zasáhnout vydatné srážky. „Pokud bude deštivý duben a květen, situaci to velmi pomůže. Jinak se ale může stát, že vyschnou některé prameny, třeba i obecní," pokračoval.
Podle Kovaříka je letošní zima jednou z nejslabších za poslední roky. „Hydrologicky nejhorší je od roku 2000. To byla také srážkově podprůměrná. Letos si ale s námi příroda zahrává. Příroda je doslova zmatená." Poukázal na to, že na jeho zahradě v Šindelové začaly v třetí dekádě ledna kvést kočičky. Lidem na zahradách dokonce už rozkvetly macešky. Slunce navíc probudilo i včely. „A objevily se i mouchy a komáři. To je nezvyklé," doplnil.

A jaký bude závěr zimy? Podle meteorologů se dají očekávat dešťové přeháňky a začátkem března by mohlo dorazit ještě ochlazení. Vydatné sněžení se ale už neočekává.