Pěstounská péče patří v poslední době k velmi frekventovaným tématům. Jak a proč se ale stát pěstounem? Nejen na tyto otázky zájemcům odpoví chystaná beseda v chebském Centru rozvoje pěstounské péče. Na tu se mohou všichni těšit v úterý 18. listopadu od 16 hodin. Setkání se zúčastní i pěstounské rodiny, které se podělí o své zkušenosti.

„Beseda je určená všem, kterým není lhostejný osud opuštěných a strádajících dětí," uvedla Sonia Sudimacová, vedoucí Centra rozvoje pěstounské péče, které spadá pod příspěvkovou organizaci Správa zdravotních a sociálních služeb Cheb a nachází se na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 6, naproti Chebskému deníku.

A pro koho je vlastně pěstounská péče určená?

„Dětem, o které se rodiče neumějí, nechtějí či nejsou schopni starat, ale i skutečným sirotkům," vysvětlila Sudimacová. „Děti vhodné pro pěstounskou péči jsou především sociálně osiřelé a vyžadují nejen trvalou individuální péči, ale i dlouhodobou výchovu v náhradní rodině."

Kdo se rozhodne stát se pěstounem, nezůstane v tom 'sám'. Chebské Centrum rozvoje pěstounské péče nabízí zájemcům pomocnou ruku.

„Jedná se především o poskytování výchovné a poradenské péče, zprostředkování psychologické a psychoterapeutické či jiné odborné pomoci, pomoc v získávání dalších znalostí v oblasti pěstounských dovedností o svěřené dítě, zvyšování výchovných a sociálních kompetencí rodin. Nabízeny jsou pěstounským rodinám rovněž zajímavé vzdělávací aktivity a relaxačně-vzdělávací semináře. Nechybí ani pravidelná klubová setkávání rodin, výlety, víkendové programy a další tvůrčí aktivity," dodala Sonia Sudimacová.

Právě příští týden odstartuje v pořadí již třetí ročník osvětové akce Dětský úsvit. Ta je pořádána každoročně při příležitosti Světového dne prevence syndromu CAN (týrané, zanedbávané a zneužívané děti).

„Tématem třetího ročníku je Osvěta a pozitivní propagace náhradní rodinné péče pěstounské péče v ČR a Úmluva o právech dítěte," konstatovala Sonia Sudimacová.

Realizátorem projektu je Správa zdravotních a sociálních služeb Cheb, Centrum rozvoje pěstounské péče, ve spolupráci s komisí Orgánu sociálněprávní ochrany dětí Městského úřadu Cheb.

V rámci tohoto programu se v Chebu uskuteční řada doprovodných akcí. Jako například v Rádiu Egrensis proběhnou besedy s pozvanými hosty. V úterý 18. listopadu do ulic s osvětou vyrazí pracovnice Centra rozvoje pěstounské péče. Širokou veřejnost budou oslovovat pomocí diskuse, rozdáváním propagačních letáčků či dotazníky.

„Odpoledne téhož dne je pro veřejnost a potenciální zájemce o pěstounskou péči připravena zmíněná beseda přímo v Centru rozvoje pěstounské péče v Chebu (adresa: nám. Krále Jiřího z Poděbrad 6, budova naproti Špalíčku), a to od 16 hodin," informovala Sonia Sudimacová.

Odborná veřejnost, nestátní neziskové organizace, pěstounské rodiny či studenti jsou srdečně vítáni ve středu 19. listopadu, kde v KC Svoboda v Chebu od 14 hodin začne speciální workshop. „Budou zde přítomní zajímaví hosté z oboru psychologie, psychiatrie, pracovníci nadace Ztracené dítě a ředitelka ze zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Sluníčko v Karlových Varech," upřesnila Sonia Sudimacová.

O svůj životní příběh se podělí i dvě pěstounské rodiny.

Akce ´Dětský úsvit´ pamatuje se svým programem i na děti. Pro žáky prvních a druhých ročníků základních škol v Chebu, pro děti z pěstounských rodin a pro děti z dětských domovů či pro ty, které jsou ohroženy rizikovým chováním, je přichystán ve čtvrtek 20. listopadu od 14 hodin v KC Svoboda bohatý pohádkový zábavný program. Prezentována zde bude i pestrá nabídka volnočasových aktivit.