O akci tak rozhodně nouze nebyla. Ale kdo má raději klid, přijde si na své přibližně za dva týdny, kdy se opět rozroste hradní expozice.

Akce Gladiatores Te salutant se na hradě konala už v letech 2012 a 2013. Organizátoři chtěli program trochu proměnit, ale lidé se na ni loni ptali, a tak se vrátila.

„Máme zde nejen legionáře, ale i s nimi spřátelené gladiátory, kteří zde předvádějí tehdejší život, výzbroj, výstroj, také ale například vozí děti na 'želvě'," uvedl kastelán chebského hradu Tomáš Dostál.

Po celý víkend byla v hradním areálu pod dohledem zkušené obsluhy připravena rovněž katapulta římský mechanický obléhací aparát.

A došlo i na boje. „Chybět nemohla zuřivá bitva Římanů s barbary, ukázky výcviku legionářů a vojáků římských pomocných sborů i klání nemilosrdných gladiátorů, do něhož se opět mohli aktivně zapojit nebojácní návštěvníci," podotkl.

Na hradě se sice koná řada akcí, rozhodně to však neznamená, že by se o to méně pracovalo na hradních expozicích.

„Od loňského roku si lidé mohou na hradě prohlédnout kovárnu. A během přibližně čtrnácti dnů by zde měla přibýt dílna tesaře a stání pro koně tak jak vypadalo v raném novověku," dodal Tomáš Dostál.

Předlouhá historie chebského hradu se začala psát již na počátku 12. století. Jeho dějiny jsou mimo jiné spojeny s mocným rodem Štaufů, z něhož vzešla řada římsko-německých králů a císařů. Byl to právě jeden z nich, slavný Friedrich Barbarossa, který nechal původní objekt v závěru 12. století přestavět na císařskou falc, jediného reprezentanta tohoto typu hradní architektury na našem území. Do dnešních dnů se dochovalo torzo kdysi honosného paláce, mocná obranná Černá věž a především unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.