Základní škola v ulici Husova ve čtvrtek slavnostně otevřela nové pracovní dílny. Žáky a studenty tak chce podpořit ve vzdělávání v oboru, v němž se po škole snáze uplatní v regionu. Projekt má podporu města i lokálních firem.

„Řemeslo živilo sokolovský region dlouhá léta. Vnímám to tedy jako takový návrat ke kořenům," otevřel zahájení starosta Chodova Josef Hora. Nápad proměnit dosavadní prostory posilovny na pracovní dílny se zrodil letos na jaře. „Dlouhodobě jsme vypozorovali, že firmy v Chodově poptávají především kvalitní řemeslníky. Školy jim ale zároveň neměly koho nabídnout," vysvětlil chodovský místostarosta Patrik Pizinger. „Po dohodě s panem ředitelem Dočkalem město vyhradilo rozpočet na přestavbu prostor. Současně jsme kontaktovali také ředitele souvisejících firem. Všichni bez výjimky projekt podpořili. To nás velice potěšilo," sdělil Pizinger.

Pro žáky nižšího stupně jsou v dílnách k dispozici stavebnice Merkur. „Sestavováním dílů budou trénovat zručnost a kreativitu. Práce ve dvojicích je zas naučí lépe se k sobě chovat. Dnešní děti jsou spíše individualisté, spolupráci moc neholdují," nastínil náplň výuky ředitel školy Libor Dočkal. Šikovnější děti by podle něj mohly vyzkoušet i tvorbu výrobku ze dřeva.

Starší žáci pak budou mít možnost vyzkoušet si především právě opracování dřeva, ale i kovu nebo plastů. „Se vším se postupně seznámí. Je tu i zázemí pro pájení a celkově práci s elektrem. Například v rámci fyzikálního měření bude možné zapojovat jednoduché obvody. V tom lze časem pořádat i soutěže," vysvětlil Dočkal.

Podle něj je třeba žáky připravit na volbu povolání. „V době, kdy si dnes žáci budoucí povolání volí, nemají ani tušení, v čem vůbec spočívá," tvrdí ředitel. „V dílnách si řemeslnou práci vyzkoušejí nejpozději v šesté třídě. Do seznamování chceme zapojit i rodiče." Ti by podle něj mohli navštívit pracovní prostředí u potenciálních zaměstnavatelů. „Fabriky si chtějí zaměstnance vychovávat. Umožnily by studentům brigády a vyučení by mohli rovnou nastoupit do práce," nastínil Dočkal vizi.

Dílny budou moct využít i ostatní základní školy v Chodově. Na spolupráci se těší i sokolovská ISŠTE. „Budeme zapůjčovat některé přenosné vybavení, pomohli jsme také s technologií i metodikou. Chodovské bychom rádi brali i do odlišných dílen v zázemí naší školy, případně na výstavy či do fabrik," řekl Pavel Janus, ředitel ISŠTE.