Zvon Jan Vilém z roku 1658, nejstarší chodovská památka, prošel v letošním roce důkladnou opravou, na kterou se ve veřejné sbírce složili obyvatelé Chodova. Sbírka byla zahájena během Noci kostelů 2015 a do konce téhož roku bylo vybráno mnohem více prostředků, než kolik bylo vůbec na opravy zapotřebí.

„Na konto sbírky a do pokladniček se podařilo celkem shromáždit částku přesahující 120 tisíc korun," uvedl mluvčí chodovské radnice Martin Polák.
„Na nutnou restauraci zvonu bylo potřeba kolem 80 tisíc korun. Chodov nyní usiluje o to, aby zbytek peněz mohl být použit na doplnění nejméně jednoho z chybějících zvonů," doplnil.

Zvon Jan Vilém bude slavnostně požehnán před kostelem svatého Vavřince v Chodově před svatovavřineckou mší svatou v sobotu v 10 hodin. Poté přítomní poprvé po opravě uslyší jeho zvuk. „Vzhledem k jeho stáří a památkové hodnotě pak bude používán jen o nedělích a ve svátky," upřesnil historik města Chodova Miloš Bělohlávek.

Kostelní zvon Jan Vilém se z několika původních dochoval jako jediný. Na opravu čekal dlouhá léta, naposledy ho lidé slyšeli v roce 2011.
Požehnání zvonu se uskuteční v rámci Svatovavřinecké pouti, která je na víkend připravena v Chodově. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý hudební program, v němž se představí například kapely Vesnická čtyřka, Březovská desítka, Zajíc Company, Grif nebo Lucie revival. Zazpívat přijedou i Eva a Vašek a Eva Adams.

Nebudou chybět vystoupení tanečních skupin z Chodova. Hudební program pak doplní i historické tržiště, pouťové atrakce nebo třeba ukázka historického šermu.

V závěru sobotního večera je připravena laser show.

Celé pouťové veselí vypukne v sobotu v 10 hodin ve Staroměstské ulici a potrvá do dvaadvacáté hodiny večerní. V neděli od deseti do osmnácti hodin budou připraveny pouťové atrakce.

Autor: Lucie Žippaiová