Na čtyřech místech Sokolova mohou zájemci uctít památku při příležitosti výročí konce druhé světové války. U příležitosti Dne vítězství pořádá město Sokolov vzpomínkový akt, který začíná 7. května v 15 hodin u památníku sovětských zajatců v Hornické ulici.

„Zde bude položen věnec a kytice za smutečního pochodu a čestné stráže vojáků Armády ČR. Poté představitelé města přivítají přítomné a zástupce Českého svazu bojovníků," nastínila začátek akce mluvčí sokolovské radnice Dagmar Mašková.

U dalších pietních míst ve městě bude položen pouze věnec nebo kytice představiteli města a dalšími případnými zájemci, a to v 15.30 u pomníku bojovníka od Sokolova v Rokycanově ulici, v 15.45 u pamětní desky poděkování americké armádě na Starém náměstí, v 16 hodin u pamětní desky věnované památce příslušníka RAF v Rokycanově ulici a v 16.15 u pomníku Lazaret pro válečné zajatce v Atletické ulici.

Pomník bojovníka u radnice mnozí občané zaměňují mylně s rudoarmějcem. Patrně je k tomu vede vzhled vojáka. Ten drží v ruce ruský samopal s klasickým kulatým zásobníkem a na hlavě má ušanku. Vážou se k němu i zajímavé příběhy.

„Právě mylná představa občanů vedla v minulosti dokonce ke dvěma bombovým útokům na domnělého rudoarmějce," potvrdil ředitel sokolovského muzea Michael Rund. Veteráni zvou veřejnost a tvrdí, že je třeba si připomínat minulost.