Chystá se naprosto ojedinělé a unikátní setkání rodin  četníků  ze Sokolovska padlých v roce 1938. Pořádat ho bude občanské sdružení Klub 1938-Četnická stanice Habersbirk. Ve dnech 20. až 22. září pořádá sdružení  několik akcí k 75. výročí mnichovské dohody a k uctění památky na Sokolovsku padlých obránců svobody a demokracie z řad československých četníků a vojáků.  

„Jednou z těchto akcí je výstava dokumentů, artefaktů a fotografií nazvaná Morový rok – československá krize roku 1938 a její odraz v Karlovarském kraji, která si klade za úkol zmapovat dění osudného roku 1938 v oblasti Karlovarska, Chebska a zejména Sokolovska a seznámit návštěvníka s touto problematikou," říká místopředseda sdružení Vladimír Bružeňák.

Součástí výstavy bude také vernisáž, na které budou odhalena pamětní tabla jednotlivým četníkům a vojákům, kteří roku 1938 na Sokolovsku položili svůj život. „Při té příležitosti dojde k setkání několika rodin příbuzných padlých četníků a vojáků, které se sjedou z celé naší republiky, a důstojně si tak spolu s nimi můžeme připomenout ony události před 75 lety," konstatuje Bružeňák. Vernisáž se koná v pátek 20. září od 17.00 v prostorách knihovny a muzea v Habartově.


V sobotu a v neděli se poté koná několik bojových ukázek v Habartově a Krajkové, které veřejnosti formou takzvané živé historie onu dobu ještě více přiblíží. To potvrzují i očití návštěvníci. „Na jedné z ukázek v Krajkové jsem se byl podívat se synem. Je to opravdu věrohodné. Jak převleky, tak kulisa kolem, včetně rádia a Hitlerova tehdejšího projevu či střílení ze zbraní," nastínil atmosféru Marcel Hajný ze Sokolova. Hlavním odkazem habartovského muzea bezpečnostních sborů je připomenout historické události roku 1938, které se vztahují k Habartovu.