Duchovní Petr Bauchner žádá sokolovskou radnici o koupi pozemku vedle kostela sv. Jakuba na Starém náměstí. Církev má v plánu na něm vybudovat faru se sálem a zázemím. Město je však proti. Konečný verdikt vynesou zastupitelé na svém prosincovém zasedání.

„Fara se zázemím přímo u kostela je potřebná. Zvláště teď v zimě není možné kostel vytopit. Starší lidé, ale ani děti nechtějí mrznout a chodí jich méně. Blízká fara by poskytla potřebné zázemí," říká Bauchner. Starou faru nechali komunisté zbourat. Ta nynější sídlí poměrně daleko od kostela, v ulici J.K. Tyla. Z hlasu Bauchnera je cítit jisté smíření s neochotou radních vyjít mu vstříc.

„Je to realita, není vůle. Je to věc, která je zřejmě pro veřejnost nezajímavá. Tím si nikdo politicky moc nepomůže. Možná se ale stane zázrak," věří Bauchner. Církev však nespoléhá jen na zázrak. Pokusila se koupit domy v těsné blízkosti kostela. Jednali například s komunisty, kteří mají své sídlo zhruba deset metrů od kostela. Tam nepochodili.

Poté se pokusili koupit domy po bývalé cizinecké policii v ulici Rooseveltově. Zde restituční nárok Sokolova na dvě historické budovy v centru města odblokovala Policie ČR směnou za pozemky v Dolním Rychnově. Budovy, ve kterých sídlila v minulosti cizinecká policie, tak Sokolov mohl prodat a za utržené peníze postavit další parkoviště v centru města.

„V tomto případě nás přeplatil vietnamský podnikatel," popisuje Bauchner, proč neklapla koupě dalšího z vytipovaných domů. Proto chtějí farníci stavět novou budovu, která by měla obsahovat víceúčelový sál, sociální zařízení a služební byty. Součástí žádosti byly i vizualizace objektu v moderním pojetí. Jednotlivé komise města posuzovaly záměr od září do současné doby.

„Nakonec jsme po vyslechnutí a vyjádření všech komisí rozhodli doporučit zastupitelstvu záměr prodeje neschválit. Fakt je ten, že budeme asi usilovat o to, pokud bude nějaká možnost, aby se farníci mohli někde scházet. Pokud bude nějaká možnost poskytnout zázemí ve škole nebo pokud bude nějaká budova na prodej, kde bychom do toho mohli nějakým způsobem vstoupit, tak určitě se jim budeme snažit pomáhat," slíbil starosta Zdeněk Berka.