Cítíte se v ulicích bezpečně? Jaké lokality jsou ve městě kritické? Má město střežit kamerový systém? To je v kostce jen několik otázek, které město Kraslice začalo pokládat obyvatelům v anketě na svých internetových stránkách.

Výsledek přitom poslouží k případnému získání dotace od Ministerstva vnitra na modernizaci a rozšíření současného, poměrně zastaralého kamerového systému.

Město chce v dotazníkové akci zjistit, v jakých lokalitách se lidé cítí bezpečně a kde naopak. Lidé tak mohou ukázat, kde by sami uvítali nové kamerové body. „V současné době monitoruje ulice Kraslic šest kamer. Mohlo by jich být až devět a ještě jedna mobilní," řekl tajemník Městského úřadu v Kraslicích Viktor Semrád.

Podle místostarosty Otakara Miky souvisí rozšíření kamerového systému s myšlenkou zřízení městské policie. „Chceme zapracovat nad dohledem dodržování veřejného pořádku," konstatoval místostarosta.
Pokusy o zřízení městské policie zatím ztroskotaly. Město se nyní soustředí především na získání peněz z Regionálního operačního programu. Až bude jasné, kolik město získá a bude muset samo investovat, uvidí se, zda se otázka zřízení městské policie vrátí na stůl. Část zastupitelů je pro, aby začala fungovat čtyřčlenná městská policie. Jiným zastupitelům to ale přijde neefektivní.

Anonymní dotazníková akce potrvá do 14. ledna. Pak ji město vyhodnotí a zašle společně s žádostí o dotaci na ministerstvo. Místní hovoří o tom, že riziková místa jsou především v okolí heren. Město má představu, že jedna kamera by střežila i nové dětské hřiště v centru vedle kostela. „Myslím si, že kamerový systém potřebuje především modernizaci. Je všeobecně známo, že kamery často nefungovaly, a to i v případech, kdy to bylo nutné. Osobně jsem pro rozšíření a znovu opakuji, modernizaci kamerového systému. Je to nejen dobrý preventivní nástroj, ale také pomocník při odhalování trestné činnosti," řekl František P. z Kraslic.