Karlovarský kraj zvolil Osobností roku 2013 ředitele sokolovského gymnázia Jiřího Widže. Ocenění získal v kategorii Kultura a služby veřejnosti. Widž se kromě práce na gymnáziu stále věnuje také trénování dívčího a ženského basketbalu, je předsedou České basketbalové federace pro Karlovarský kraj. Zabývá se historií matematiky, publikoval řadu odborných článků, je místopředsedou karlovarské pobočky Jednoty českých matematiků a fyziků. Přesto si všestranná osobnost dokázala vyšetřit i chvíli na poskytnutí rozhovoru Deníku.

Co pro vás získání ocenění Osobnost roku znamená? Překvapilo vás vítězství?

Vítězství v anketě mě velmi překvapilo, stejně jako již pouhá nominace. Ocenění si velmi vážím.

Záběr vaší činnosti je poměrně široký. Která z činností vám momentálně zabírá nejvíc času? Zbývá vám ještě nějaký čas na rodinu, koníčky?

Snažím se žádnou z vyjmenovaných oblastí nešidit. Ale nejvíce času mi samozřejmě zabírá moje práce, tj. ředitelování a učení. Na druhém místě je trénování basketbalu. Člověk stihne spoustu věcí, pokud chce a pokud si trochu zorganizuje svůj čas. Nějaký volný čas mi ještě zbývá a snažím se ho trávit se svými nejbližšími. Dalšími koníčky jsou běhání, ale jen v teplých měsících, a cestování, kterému jsou věnovány vždy letní prázdniny.

Co vy sám považujete za svůj největší úspěch? Zbyl vám ještě nějaký velký sen?

Každý úspěch mě potěší, ale který byl největší, těžko rozhodnout. Velké sny samozřejmě mám, jedním z nich je i cesta na Nový Zéland.

Máte pověst poměrně přísného trenéra i ředitele, některé vaše kroky na gymnáziu se setkávají i s nevolí u studentů (např. zákaz výletování studentů 4. ročníků). Jak to vnímáte vy?

Snažím se být důsledný, některé věci považuji za samozřejmé a někteří lidé toto mohou vnímat jako přísnost. Je to věc názoru. Žákům 4. ročníků čas na výlety nezbývá, protože podle současné legislativy končí již ke konci dubna.

Jaký je názor Osobnosti roku na současnou situaci ve školství v kraji? Co říkáte na plánované uzavírání škol?

Myslím si, že situace ve středním školství v Karlovarském kraji není ideální, ale její řešení má ve svých rukou zřizovatel středních škol. Plánované uzavírání škol je jen jedním ze způsobů řešení této situace.