Děsivé dny, kdy některé obce v kraji hlásily i přes 5000 nakažených na 100 tisíc obyvatel, jsou ale už pryč. V současnosti je nejpostiženějším místem regionu zřejmě Toužim, kde je nyní 1390 nakažených na 100 tisíc lidí.

Pozitivní vývoj pandemie vítají především vyčerpaní zdravotníci, kteří už půl roku jedou nadoraz. „Od října nebyla situace v kraji vůbec dobrá, nejhorší období bylo od listopadu do února. Ve druhé polovině dubna by si zdravotníci mohli začít brát dovolenou, kterou si určitě zaslouží,“ říká mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vladislav Podracký.

V karlovarské i chebské nemocnici, které patří pod KKN, ubývá nejen standardních, ale i těžkých covidových pacientů. „Lůžka intenzivní péče sice nemáme zcela zaplněna, ale v tuto chvíli zatím nemůžeme obnovit běžnou lékařskou péči, která byla kvůli covidu přerušena. Intenzivní péče pracuje jako jeden celek a nedá se oddělit od sebe. Abychom mohli obnovit standardní péči, potřebujeme k tomu tu intenzivní, která je v tuto chvíli celá vyblokována pro covidní. Jejich hospitalizace je dlouhá. Pokud bude pokračovat současný trend, v nemocnici se to zásadně projeví za týden až dva,“ vysvětluje mluvčí.

Podle něho návrat do normálu přichází v úvahu na přelomu dubna a května. „Záleží samozřejmě na lidech. Pokud se utrhnou ze řetězu, pokles pandemie to ohrozí,“ upozorňuje. I když je trend pozitivní, v kraji se nadále na covid umírá. A v nemocnicích stále leží pacienti mladších ročníků ve velmi vážných stavech.