Tedy i s opozicí a KSČM. Za ČSSD vyjednává tým ve složení Petr Navrátil, Martin Havel, Jakub Pánik a Tomáš Svoboda, starosta Kynšperka.

První schůzky se konaly začátkem tohoto týdne a ve středu se ČSSD setkala s TOP09 a Starosty (STAN). Výsledek není nijak povzbudivý. Například postoj TOP09 a STAN k návrhu ČSSD je zatím velmi rezervovaný. Mírně řečeno. Podle Petra Zahradníčka (TOP09) není přijatelné, aby ČSSD obsadila pět míst v devítičlenné radě. Tedy včetně hejtmana. „To jsme odmítli na místě," uvedl.

Problém bude i post hejtmana, protože ČSSD znovu předkládá nominaci Jakuba Pánika. „To by mohla být potíž," potvrdil krajský zastupitel a vyjednavač Petr Zahradníček. Podle něj si TOP 09 návrhy ČSSD vyslechla, tedy včetně případné podpory menšinové vlády.

„Hledáme tu nejschůdnější variantu. My nechceme zbourat krajskou vládu a ani necheme předčasné volby. Jak z toho ven? Budeme jednat dál. Pak se sejdeme s opozičními stranami a pak znovu s ČSSD," nastínil Zahradníček další postup.

Zdrženlivý v hodnocení první schůzky byl za STAN i krajský zastupitel Petr Kulhánek. Ani podle něho není průchodná široká krajská koalice bez převahy opozice v krajské radě.

„Zatím jsme vyslechli návrhy a předali informace. V pátek vyhodnotíme všechny varianty," uvedl.

Také podle STAN má ČSSD právo na post hejtmana, ovšem místo Jakuba Pánika by v čele kraje viděli raději někoho jiného. Podle sociálních demokratů jde zatím jen o první kontakty.

„Mandát máme na vyjednávání se všemi, proto se sejdeme i s KSČM, která nás oslovila. Pak sepíšeme požadavky a budeme hledat dohodu," uvedl Petr Navrátil.

Že je Jakub Pánik kandidátem na hejtmana, potvrdil, ale upozornil, že ČSSD na něm tvrdohlavě trvat nemusí.

Na dotaz, zda se na koalici dohodnou do čtvrtka 26. února, kdy se koná mimořádné krajské zastupitelstvo, odvětil Petr Navrátil, že je mírně skeptický.