Projekt na vybudování další trasy pro cyklisty za 24,3 milionu korun, jejž připravily Karlovy Vary a o peníze žádal kraj, uspěl tak napůl. „Byl zařazen do takzvané nejisté části. V ní jsou projekty, na které se dostane za předpokladu, že se při realizaci jiných ušetří. V tomto případě jsou před ním dvě cyklostezky v Ústeckém kraji, každá za zhruba 100 milionů korun," uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje a předseda regionálního výboru Petr Navrátil.

Právě kvůli dosti vysokým finančním částkám, s nimiž kalkulují projekty na cyklostezky v Karlovarském kraji, je Navrátil optimista. „V současnosti je typické, že ceny jdou ve výběrových řízeních dost výrazně dolů, někdy o dvacet i třicet procent. Proto předpokládáme, že by to tak mohlo být i v těchto ústeckých případech," podotkl.

Při rozdělování dotací z ROP je totiž nyní novinkou, že ušetřené peníze nezůstanou takříkajíc v kapse žadatele a v jeho rezervách, ale jsou převáděny na další projekty.

Cyklostezku mezi doubským mostem a Svatošskými skalami projektově připravovaly Karlovy Vary a primátor Petr Kulhánek uvedl, že práce nezbytné k zahájení stavby i dále pokračují. „I já se domnívám, že je tady reálná šance peníze získat, protože je na severu všechny nevyužijí," poznamenal primátor.

Příkladem může být i cyklostezka mezi karlovarskými nákupními středisky Kaufland a Varyáda. Původně měla stát kolem 21 milionů korun. Úpravami v projektu se podařilo tuto částku o několik milionů snížit a při vlastním tendru nakonec klesla až na necelých deset milionů korun.

Pokud se úsek cyklotrasy doubský most Svatošské skály realizuje, zbude k dokončení ještě trasa mezi Varyádou a doubským mostem. Tu by mělo postavit město za své peníze.