Národní přírodní rezervace Rolavské vrchoviště v okolí Přebuzi na Sokolovsku bude během léta pod drobnohledem odborníků, dobrovolníků i policistů. Ochránci přírody chtějí vzájemnou spoluprací zamezit drancování vzácné krušnohorské přírody. Poukazují přitom na situaci z minulých let, kdy do oblasti, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny, vyrážely kempovat tisíce lidí. Na zakázaných místech rozdělávali ohně a přírodu znečistili tunami odpadků.

„Domluvili jsme se na součinnosti s policií, lesníky, hasiči a Agenturou pro ochranu přírody. Sestavili jsme harmonogram a plán kontrol. Takzvané Krušnohorské plató bude pod drobnohledem," konstatoval Rudolf Kovařík z občanského sdružení Rosnatka, které se v Krušných horách stará o ochranu přírody. Poukázal na to, že sám s dobrovolníky monitoruje pohyb osob v přírodní rezervaci, a zatímco v minulosti ji navštívily jen desítky lidí, loni přesáhl počet dva tisíce. „Rozdělávání ohňů může skončit katastrofou. Co když les chytne? Následky mohou být fatální i proto, že technika hasičů by se tam na měkkém rašelinovém podkladu jen těžko dostala," varoval Kovařík.

Lidé jezdí do chráněného území především kempovat. Zakotví přitom na místech, kde jsou chránění živočichové i rostliny, vstupují na zakázaná místa a mimo vytyčené trasy. „Nechceme, aby byla tato příroda v úplné izolaci, ale lidé musí respektovat, kam mohou a kam ne," poznamenal Kovařík. Loni místa obcházel a likvidoval množství ohnišť, a to například u Rolavského rybníka v blízkosti cínového dolu. Na jednom místě tam napočítal i šedesát kempujících. „Někteří z nich měli čtyřkolky a podle toho také okolní příroda vypadala. Našel jsem poničené vzácné lišejníky, mechy a chráněné masožravé rostliny rosnatky."

Sdružení Rosnatka také avizuje, že po okolí Přebuzi, kde se sjíždí největší počet kempařů, umístí množství fotopastí. Případy znečišťování a ničení chráněné přírody pak budou řešit policisté nebo správní orgány.