Desítky zamračených mužů v Sokolově se ve včerejším deštivém dopoledni během chvilky změnilo ve vysmáté chlapíky. Proč? V rámci happeningu je totiž v sokolovských ulicích objímaly studentky VOŠ z Chebu. Akce upozorňovala na to, že v našem kraji vznikly dvě nové služby pro osoby s duševním onemocněním, a to v Sokolově a v Chebu.
„U příležitosti včerejšího Světového dne duševního zdraví proběhla v ulicích těchto měst informační kampaň Není síť jako síť, kde byly služby představeny," řekla Lenka Vagnerová z Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví. „Pro lidi s duševním onemocněním může být těžké si službu vyhledat či využít. My s tím počítáme a deset terénních pracovníků za nimi může docházet. Zjistíme, co jim chybí. Pomůžeme najít například zaměstnání, naplnit volný čas či se začlenit mezi ostatní, což je velmi důležité," nastínil Jaroslav Hodboď z firmy Fokus, která tyto služby zajišťuje.
Značná část obyvatel prý tají anebo bagatelizuje své duševní onemocnění. Bojí se totiž odsouzení ze strany veřejnosti. Ještě před třemi lety zde neexistovaly komunitní služby pro tyto osoby. To se však velmi rychle mění. Na Sokolovsku budou mít totiž dostupnější péči. „V Karlovarském kraji vznikají další dvě nové služby pro osoby s duševním onemocněním, a to v Sokolově a v Chebu. U příležitosti Světového dne duševního zdraví 10. října 2013 proběhla v ulicích těchto měst informační kampaň Není síť jako síť, kde byly služby představeny," upřesnila Vagnerová.
Duševním onemocněním trpí v České republice v průběhu jednoho roku zhruba jedna třetina dospělého obyvatelstva. Je zde prý však stále značná část obyvatel, která jej tají. Barbora Wenigová, ředitelka výše zmíněného centra, však uvádí: „K duševnímu onemocnění je třeba přistupovat jako k jiným nemocem. Je důležité vyhledat včas odbornou pomoc."
V říjnu byla tedy v Sokolově otevřena služba terénní sociální rehabilitace, která bude pokrývat péčí příslušný okres. Trendem moderní psychiatrie je snaha o přesun z ústavní do komunitní péče odehrávající se v přirozeném prostředí. Provozovatelem služby je Fokus Mladá Boleslav – Sdružení pro péči o duševní zdraví. S kampaní v Sokolově i Chebu pomohli studenti sociální práce vyšší odborné školy SZŠ a VOŠ Cheb spolu s Cirkusem Paciento, který je projektem o. s. Ledovec.
Do organizace se zapojila i Jaromíra Fajtová, vedoucí azylových domů v Sokolově, které provozuje Pomoc v nouzi, o.p.s. „Mnohým lidem vřelé objetí chybí. A někteří na něj vyloženě čekají," řekla s úsměvem Fajtová.