Koncertem obdaroval ženy k jejich pátečnímu mezinárodnímu dni Zábavní dechový orchestr Základní umělecké školy Kraslice. Ten tak zároveň ve velkém sále kulturního domu oslavil dvacet let od založení. U jeho zrodu byl i ředitel umělecké školy František Stůj, ostřílený muzikant, který je po celou dobu nedílnou součástí orchestru.

Vzpomeňte na dobu, kdy orchestr vznikl ve městě, které je proslulé hudbou a výrobou hudebních nástrojů.
Orchestr vznikal postupně. Zprvu jsme byli jen malá komorní formace. V roce 1993, tedy před dvaceti lety, začal vznikat doplňováním dalších nástrojů, až byl na světě tehdy dechový orchestr školy pod taktovkou Josefa Steina. Ten se v následujících letech rozšířil až na těleso, které mělo ve svých řadách obsazené všechny nástroje, jež jej opravňovaly k názvu Zábavní dechový orchestr Základní umělecké školy v Kraslicích. Velmi rychle jsme se pak začali dostávat do povědomí nejen veřejnosti města, ale i regionu a v krátké době začali koncertovat i v zahraničí.

Kam jste se například s orchestrem podívali a jaké máte úspěchy?
Když zapátrám v paměti, ve zkratce lze uvést účast na celé řadě festivalů u nás i v zahraničí a mnoha soutěžích, kde jsme často končili ve finále. Stali jsme se také hned několikrát absolutními vítězi. Orchestr byl například opakovaně pozván na hudební festival ve finském městě Ikaalinen, zde byl orchestr vybrán do večerního závěrečného galapředstavení, jež přenášela finská televize. Program tohoto večera se skládal z účinkování orchestrů hudebních škol z Moskvy, Londýna, Helsinek, Dublinu a Kraslic. Činnost pokračovala dalšími vystoupeními a zájezdy a třeba mezinárodním setkáním hudebních škol z Ruska, Německa, Holandska, Finska a ČR v německém Klingenthalu s následným pozváním k účinkování na jejich půdě. Ten výčet účastí a úspěchů by byl velice rozsáhlý. Osobně mě těší, že dokážeme konkurovat orchestrům z velkých měst a naše město má prostě své zastoupení.

Jaký je repertoár orchestru?
Vždy jsme se snažili o široký repertoár. Z hráčů orchestru postupně vykrystalizovalo přání modernizace repertoáru, na což se v současnosti již orchestr zaměřuje a buduje si repertoár nový. Tedy vedle hudby takzvaně lidové může nyní orchestr nabídnout i hudbu taneční, swingovou, latinu a zapojuje se i pěvecké oddělení. Tato koncepce je členy orchestru přijímána velmi pozitivně.

Napočítal jsem, že Zábavní orchestr Základní umělecké školy Kraslice má třiatřicet členů. Jsou mezi nimi jak děti, tak dospělí. Kdo všechno ho tvoří?
Máme široké nástrojové obsazení, a to rytmiku-bicí, baskytaru, klavír, kytaru, pět saxofonistů, tři pozouny, čtyři trubky, tři klarinety a flétny, šest akordeonů, violoncello a čtyři zpěvy. Celkem je to opravdu třiatřicet členů. Ne každý má stále dveře otevřené. V tomto školním roce se orchestr bude rozšiřovat ještě o smyčcové nástroje. Orchestr je složen výhradně z místních hráčů, žáků školy, bývalých žáků, některých učitelů a přátel orchestru. Fakt, že si nemusíme ´kupovat´ hráče odjinud, je velmi potěšující a pro stabilizaci orchestru důležitý. Poznáte, že hrajeme srdcem, pro radost, a na základě ohlasů, které jsme v poslední době zaznamenali, se můžeme s velkým optimismem dívat do budoucna.

V pátek jste s velkou slávou děkovali dirigentu Josefu Steinovi…
Jemu patří velké díky. Orchestr celou dobu táhl. Nyní se už rozhodl ukončit aktivní činnost. Orchestr nyní bohužel pracuje již bez něj. V pátek jsme si pana Steina pozvali jako hosta, protože oslava bez něj by prostě nebyla ona.

Co vás čeká v následující hudební sezóně?
Sezóna bude plně vytížena. Čeká nás opět účinkování v sousedním Německu a na řadě míst v Česku. Samozřejmě budeme hrát i na domácí půdě, a to v městských sadech. Čekají nás také pravidelné zájezdy do saského Vogtlandu, kdy tamní hudebníci budou na oplátku hrát u nás. Tam se zrodila plodná a zdařilá spolupráce. V současné době probíhá na základě pozvání intenzivní jednání o opětovném výjezdu orchestru k účinkování na dalším renomovaném zahraničním hudebním festivalu. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na činnosti orchestru podílejí, protože v orchestru mají zastoupení všechna oddělení školy. Kdekoli orchestr vystoupil, dočkal se velkého uznání od návštěvníků, kteří nešetřili gratulacemi, oceňovali zejména náročnou práci s mladými hudebníky a obdivovali a i mnohdy záviděli jejich schopnost ovládat hudební nástroje. Nešetřili uznáním nad tím, že hudební řemeslo a tradice mají ve městě Kraslice své pokračovatele a šíří se dále. Je samozřejmé, že ZUŠ musí pohostinnost našim partnerům oplatit, a tak se veřejnost může těšit na zajímavé hosty a muziku.Do orchestru se v současnosti vracejí i někteří bývalí žáci školy a s chutí zúročují léta strávená v ZUŠ studiem hry na hudební nástroj.